Čerstvá i kyslá
Kapusta je jednou zo surovín, ktoré sa dajú mnohostranne využiť, poznáme jej tri tradičné podoby – čerstvú, kyslú i sterilizovanú. Už len samotnú dusenú kapustu môžeme pripraviť na nejeden spôsob, pridáva sa do nej napríklad jablko, víno, pivo, cibuľa, zahusťuje sa aj nie, môžeme kombinovať čerstvú kapustu s kyslou…
Na slano i na sladko
Klasické grobské lokše sú pečené placky z cesta z varených zemiakov, múky a soli. Môžeme ich konzumovať aj na sladko, ale najmä na slano, najlepšie s husacími špecialitami. Tenké placky sú chutné, hebké, príjemne zemiakové, priam si pýtajú nejakú šťavnatú masovú náplň.
Vareškov tip: Celoročné „kvašáky“
Väčšie uhorky naukladáme do pohárov s objemom 700 ml. Striedavo ich prekladáme cibuľou, kolieskami mrkvy a vetvičkami kôpru. V litri prevarenej vody rozmiešame 40 g soli a slanou vodou uhorky sčasti zalejeme, v priebehu hodiny ešte vodu do uhoriek dolejeme až po hrdlo pohára, zakryjeme viečkami a uložíme v chlade.
5 vecí, ktoré budeme potrebovať na prípravu západoslovenských špecialít
Ryby
Najmä obyvatelia južných oblastí západného Slovenska v okolí toku Dunaja a Malého Dunaja majú často na stole rybacie pochúťky z ulovenej vodnej koristi.
Pekáč
Ponuka obchodov je dnes pestrá a bohatá, okrem klasických smaltovaných pekáčov sa používajú porcelánové, z varného skla či z liateho hliníka…
Párky
Klasikou je trenčiansky párok s fazuľou, do ktorého môžeme použiť rozličné druhy párkov podľa vlastnej chuti, táto pochúťka je jednoduchá a navyše lacná.
Múka
Základ múčnikov, do ktorých sa používa najmä hladká a polohrubá pšeničná múka, ktorú možno nahradiť zdravšími variantmi – celozrnnou či špaldovou múkou.
Kyslá kapusta
Najmä záhorácke „zelé“ je preslávené široko-ďaleko, kedysi tu boli veľkokapacitné prevádzky na jeho prípravu, dnes už ide prevažne o domácu výrobu.