Dochucujte na záver
Polievku solíme a koreníme opatrne, pretože dlhším skladovaním sa v nej korenie a soľ „rozležia“ a mohla by sa stať prekorenenou a presolenou. Ideálne je polievku dochutiť až krátko pred podávaním. Aby sa na krémovej polievke netvorila šupka, pridáme na povrch kúsok čerstvého masla.
Zásady zahustenia
Biele polievky zahusťujeme väčšinou zápražkou alebo múkou rozmiešanou v mlieku alebo v smotane. Ak pridávame do polievky žĺtok, polievku už nevaríme, žĺtok by sa zrazil. Ak pripravujeme vývar z mastného mäsa, necháme ho vychladnúť a stuhnutý tuk použijeme na prípravu zápražky.
Trik proti skysnutiu
Aby sa polievka do druhého dňa nepokazila, najmä aby neskysla, treba ju postaviť v nezakrytom hrnci na drôtenú podložku alebo ju podložiť na jednej strane vareškou, aby pod ňou mohol prúdiť vzduch. Niekoľkokrát ju zamiešame, aby sa z tuku nevytvoril celistvý povrch.
Koňak to spraví
Polievkové mäso bude krehké a šťavnaté, ak do vody, v ktorej sa mäso varí, prilejeme trochu vínneho destilátu alebo koňaku. Ak nechceme použiť alkohol, vložíme do vriaceho vývaru niekoľko plátkov citróna. Pre výraznejšiu chuť polievky môžeme pridať kúsok bujónu.
Vareškov tip: Kôprová polievka
Olúpané zemiaky uvaríme domäkka, scedíme, pridáme lyžicu masla a v hrnci roztlačíme. Zalejeme mliekom a kyslou smotanou, premiešame a prehrejeme takmer k bodu varu. Pridáme nasekaný kôpor, cukor, polievkové korenie, osolíme a okoreníme. Porcie ozdobíme štvrtinami vajec.