Ide totiž o delikátne spojenie, ktorým si uctíte návštevu, ale môžete si pri ňom vychutnať aj chvíľky spoločnej partnerskej romantiky.
Aj pri podávaní a konzumovaní syrov a vína by ste však mali ovládať základné pravidlá servírovania a kombinovania druhov tekutého moku a chutných syrových výrobkov.
Ktoré syry sa kamarátia s červeným vínom?
Syry s bielou prachovou plesňou podávajte s červenými vínami. Pri starších a vyzretejších druhoch voľte zrelé, barikové vína. Červené vína skvelo harmonizujú s bielou plesňou a vďaka širokej ponuke na trhu ponúknu vášmu jazyku množstvo chuťových kombinácií a možnosť objavovať ďalšie a ďalšie. Smotanová chuť syrov vynikne pri vínach s ovocnou arómou – vôni drobného červeného ovocia ako ríbezle či maliny.
Pri bielych vínach…
…ak zvolíte zrejúce syry, spravíte určite dobre. Zrejúce syry (správne syry zrejúce v maze, či syry s bakteriálnou kultúrou) od vína vyžadujú živú kyselinku a plné telo, najlepšie posilnené zvyškovým cukrom a vyšším alkoholom. Tak vynikne delikátna aróma a smotanová vláčnosť zrejúcich syrov ako Hermadur (skúste napríklad Král Sýrů). Čím je zrejúci syr starší a vyzretejší (v tomto prípade i pikantnejší), tým vhodnejšie ho dopĺňa fľaškovo zrelé biele víno, najlepšie z odrôd Chardonnay, Rulandské biele, Rulandské šedé, alebo tramín a muškáty. Zaujímavé sú aj najrôznejšie cuvée, najmä tie barikové.
Kontrast chutí
Špeciálnou kategóriou sú syry s modrou plesňou. K nim sa podávajú sladké aromatické vína – či už muškáty a tramíny alebo vína fortifikované ako je portské. Ideálnu kombináciu tvoria s vínami ľadovými a slamovými. Pikantná a výrazne slaná chuť týchto syrov ladí so zvyškovým cukrom špeciálnych vín a vytvára podľa znalcov dokonalú harmóniu.
Pri podávaní vín so syrom určite nepodceňujte správne temperovanie oboch:
- biele vína podávajte studenšie (vychladené na 10–12 °C)
- červené vína (najmä archívne) sú ideálne pri izbovej teplote.
- syry nechajte pred podávaním minimálne 30 minút odležať