Nájdeme v ňom aj protisklerotický inositol, zlúčeniny síry, ktoré pôsobia proti baktériám, a biotín, ktorý je dôležitý pre zdravé vlasy a pokožku. Selén chráni pred voľnými radikálmi a pred artériosklerózou.
Cenné sú aj listy
Kaleráb urýchľuje vylučovanie žlče a jej transport do čriev, vďaka obsahu vlákniny reguluje stolicu, preto sa odporúča ľuďom trpiacim zápchou. Netreba sa vyhýbať ani konzumácii mladých listov, obsahujú mnohonásobne viac vitamínu C a trikrát viac vápnika ako buľva.
Surový i upravený
Kaleráb možno konzumovať surový aj tepelne upravený: mierne opražený na oleji, varený, zapekaný… Hodí sa aj do zeleninových nátierok, prívarkov, na plnenie a na prípravu placiek. Z odrody gigant môžeme pripraviť kalerábovú „kapustu“. Výborne sa dopĺňa s rôznym korením, najmä bazalkou a tymianom.
Rýchly recept: Dusené kaleráby s trebuľkou a smotanou
Potrebujeme:
250 g kalerábu aj s listami
50 g masla
150 ml zeleninového vývaru
soľ
čierne korenie
kl citrónovej kôry
kl citrónovej šťavy
4 vetvičky čerstvej trebuľky
100 g kyslej smotany
Postup:
1. Najprv kaleráb olúpeme a nakrájame na osminky, listy nakrájame na prúžky.
2. Na rozohriatom masle kaleráb aj listy urestujeme, zalejeme vývarom, prikryjeme a dusíme 10 minút. Kaleráb dochutíme soľou, korením, citrónovou kôrou aj šťavou.
3. Potom pridáme smotanu, premiešame, prehrejeme, ale už nevaríme. Pred podávaním posypeme nasekanou trebuľkou.
Tip lenivého labužníka
Kaleráb najprv olúpeme, umyjeme, pokrájame na jemné rezance, jablká olúpeme, nakrájame, dáme do misy. Pomarančový džús, soľ a čierne korenie premiešame, pridáme nasekané orechy, šalát v mise prelejeme a premiešame.