Osvedčené kúzla domáceho zavárania

Leto je obdobím, keď sa chystáme na zimu tak, že napĺňame špajzy rozličnými domácimi zaváraninami.

14.08.2013 10:00
Zaváranie Foto:
Zaváranie je stále tradíciou v mnohých slovenských domácnostiach.
debata (1)

Pohodlnejší môžu tento proces vynechať, veď obchody sú plné konzervovaného ovocia a zeleniny. Ale čaro domáceho zavárania býva pre mnohých neodolateľné. Treba však pri ňom pamätať na niektoré základné pravidlá.

Čistota

Čistota je pri zaváraní jedným z najdôležitejších kritérií. Poháre aj viečka pred použitím umyjeme horúcou vodou s čistiacim prostriedkom. Potom ich vypláchneme čistou, studenou vodou. Ak boli v pohároch zvyšky jedla, treba ich prevariť.

Cukor

Potvrdené skúsenosti hovoria, že cukor sa nemá pridávať do zaváranín v suchej forme, ale treba ho vopred rozpustiť v náleve. Množstvo cukru uvedené v recepte rozmiešame v studenej vode, privedieme k varu a mierne povaríme.

Hrniec

Zavárací hrniec plníme vodou tak, aby bola po okraj pohárov. Ak máme na sebe viac pohárov, alebo sú vedľa seba menšie a väčšie poháre, riadime sa podľa výšky tých vyšších pohárov, nižšie poháre môžu byť pokojne úplne pod vodou.

Teplota

Teplota vody na začiatku varenia má byť zhruba rovnaká ako teplota obsahu pohárov – poháre so studeným obsahom zalejeme studenou, poháre s teplým obsahom teplou vodou. Inak by bola teplota sterilizácie iná než predpísaná.

Termometer

Termometer môžeme pred zaváraním vyskúšať pod vriacou vodou, mal by ukázať 100 °C. Vsunieme ho do hrnca v ochrannom puzdre, ktoré je v pokrievke zaváracieho hrnca. Treba ustrážiť, aby bol dostatočne ponorený vo vode.

Čas zavárania

Pri ohrievaní zaváracích pohárov je potrebné dodržať teplotu a čas sterilizácie odporúčaný v recepte, v žiadnom prípade by sme ho nemali skracovať. Doba zavárania sa začína vtedy, keď termometer dosiahne predpísanú teplotu.

Recepty na zaváraniny nájdete na Varecha.pravda.sk

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zaváranie #sterilizovanie #kompót #džemy

+ Nečakajte na zázrak, ten rozhodne tak skoro nepríde.
Veľa času trávite pozeraním do mobilu a strácate cenný...

+ Odlišnosť je krásna, nezabúdajte, že chcete byť sama sebou.
Začnite si šetriť, peniaze budete potrebovať na...