redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárska skratka: hd
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Režisér Lukáš Brutovský hovorí o tom, prečo v piatok 17. februára v Slovenskom komornom divadle v Martine odpremiérujú hru o trójskej kráľovnej Hekube.
Na Valentína sa oslavuje láska. Niekto si pod tým predstaví pokojnú náklonnosť, láskavosť, niekto vzplanutie. Prvé slová sú možno dôležitejšie ako prvé bozky. Najmä literatúra dáva láske krídla. Čo sa z nej dozvieme?
Výtvarné knihy svedčia aj o tom, ako sa mení doba. Je to tak aj v monografii Marta Chabadová, ktorú zostavila Xénia Lettrichová (vydavateľstvo FO ART).
Andrew Morton v knihe Kráľovná a jej život, ktorú nedávno v slovenčine vydal Ikar, prináša nové informácie o britskom kráľovstve.
Prvá časť hry je ako filmová groteska, nasleduje výjav ako keby z ochotníckeho divadla, pasáž vo forme koncertu zo 70. rokov, je tam aj diskoguľa, a záver patrí monodráme dámy v načechraných šatách. Diváci v tejto zmäti tápu.
Speváčka Naďa Urbánková bojovala v minulosti s rakovinou prsníka, ale zomrela na covid. Vedelo sa, že je v nemocnici, jej dcéra Jana vyzývala k modlitbám, ale správa o speváčkinej smrti aj tak verejnosť zasiahla.
Herečka Oľga Belešová hrá v novej nekorektnej čiernej komédii Invalid riaditeľku múzea. Aké vety si dopísala do scenára filmu, kde účinkuje spolu s Gregorom Hološkom, Zdeňkom Godlom, Rytmusom, Sväťom Malachovským či Danom Fischerom?
Výtvarníčka Eva Bodó nám porozprávala, čím na ňu zapôsobili pusté parcely v Šamoríne.
Rozhovor s umelcom, ktorý v Bratislave otvoril výstavu Zodiak a skúma i tajomstvá vesmíru.
Esejista a filozof Dalimír Hajko napísal knihu Stopy (v mojej) duši (Vydavateľstvo SSS) o ľuďoch, na ktorých nezabudol ani po ich smrti.
Spisovateľka Krista Bendová by sa tento rok 27. januára dožila stovky. Je to neuveriteľné, myslím na ňu stále ako na mladú. Odišla však už dávno, v roku 1988, a to ako 65-ročná.
Tanec na stole, slzy na objednávku, drogy na raňajky, srdce na dlani, to všetko sa valí z filmu režiséra Damiena Chazelleho Babylon.
Osudy bítničiek, ktoré neboli len múzami slávnych spisovateľov.
Zoru Jesenskú vidím trocha zapýrenú, očarenú manželom Jánom Roznerom, ktorý bol od nej o trinásť rokov mladší. Spočiatku boli rivali, potom sa zaľúbili.
Juraj Šebesta nám priblížil zákulisie knižného „Oscara“ a svojej tvorby.
Žúrovať sa dá aj pri televíznej obrazovke, a to celkom výdatne. S tančekmi a pikantériami.
Anton Gúth je známy rehabilitačný lekár, ale ľudia ho poznajú aj ako milovníka histórie. Práve vydal knihu Keď je nedeľa, musíme mať vianočku. Veľká časť textu je napísaná v záhoráčtine. Najmä o tom sme sa s autorom pozhovárali.
Režíroval slávne Pelíšky, Pupendo či Učiteľku a teraz zašiel až do Trebišova. Rozhovor s Janom Hřebejkom nielen o novom seriáli Iveta.
Rozhovor s architektom Martinom Kusým, ktorý sa podieľal na prestavbe Slovenskej národnej galérie.
Autorka obrazu, ktorý putoval do Vatikánu Dorota Sadovská nám porozprávala o svojej tvorbe aj o tom, čo je nové vo svete svätých.
Niki Dékány nám v rozhovore porozprávala o tom, aký má vzťah k východniarčine, aj o tom, ako sa jej spolupracovalo s režisérom Janom Hřebejkom.
Ako povedala šéfkurátorka SNG Lucia Gregorová Stach, ktorá nás sprevádzala, záujem o galériu prejavili ľudia zo všetkých kútov Slovenska. Niektorí vstávali už o piatej ráno, aby mohli prísť.
V navrhovanom zákone je jedna veta, ktorá definuje galériu ako múzeum so špecializáciou na prezentáciu vizuálneho umenia – táto definícia je nedostačujúca, hovorí predsedníčka rady galérií.
Rozhovor s obľúbeným hercom, ktorému nedávno vyšla autobiografická kniha.
Ohliadnutie za zosnulovou hereckou legendou. Bola to krásavica, ale trocha smutná. Žena s tajomstvom.
+ Každé rozhodnutie musíte dobre zvážiť, či to zdraviu pomôže.
€ V práci sa koná reorganizácia,...
+ Hrozia vám pohlavné choroby z nechráneného sexu a striedania partnerov.
€ Klebety na vašu adresu riešte s...