redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárska skratka: hd
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Nenúťte ma, prosím, aby som sa vyjadroval k dobe, v ktorej žijeme! Vyvoláva vo mne toľko úzkosti, že by som pokazil rozhovor, hovorí autor knihy Kolibrík, slávny taliansky spisovateľ Sandro Veronesi.
V Modrom salóne SND pribudla nová inscenácia mapujúca biele miesta histórie. Jedným z nich je pogrom na Rómov v obci Pobedim, ktorý sa stal v noci z 1. na 2. októbra 1928. Premiéra hry je v sobotu 1. apríla.
Publicistovi a kurátorovi Mariánovi Pauerovi vyšla kniha Most cez rieku času. Je to šťastný človek, ktorý zažil mnoho zaujímavého, spoznal výnimočných ľudí a ešte to aj nafotografoval.
Ľudia sa radi pekne obliekajú, ale odev si najprv museli vymyslieť a vyrobiť. Všetko o odievaní v starovekom Egypte sa možno dozvedieť v piatok 31. marca.
Radošinské naivné divadlo má šesťdesiat rokov. Na najnovšom predstavení Madona s dieťaťom je veľa sviežeho humoru, a sám zakladateľ divadla Stanislav Štepka žiari na javisku ako hviezda.
Spisovateľke a glosátorke Oľge Feldekovej som vinšovala už asi 60 ráz, však sme spolužiačky z vysokej školy a celý čas sa kamarátime. Rozosmiať ma dokázala vždy, a je to tak aj v osemdesiatke.
Autor sa narodil v rodine dolnozemských Slovákov vo Vojvodine (Srbsko) a jeho rodina reagovala na výzvu vlasti Mať volá - vrátila sa z dediny Bingula na rodné Slovensko. Stal sa z neho uznávaný vedec a o svojom živote vie rozprávať veľmi pútavo.
Sólista Opery SND, barytonista Daniel Čapkovič sa stal nástrojom osudu. Aj vďaka nemu bude zajtra, 25. marca, v Hornej Krupej veľká spomienková slávnosť venovaná opernému spevákovi Desiderovi Zádorovi.
Výtvarník Milan Stano zbiera drobné epizódy a obrázky zo života slávnych, príbehy, ktoré sa stali vo chvíľach najveselších. Práve vydal ďalšiu knihu na túto tému Slávni v anekdotách.
Medzi slávnych Štiavničanov patrí aj spisovateľ Anton Hykisch. Ako prežíval dramatické okamihy po vypuknutí požiaru v Banskej Štiavnici?
Pre tých, čo tam chodievali, Banská Štiavnica predstavuje spomienky, emócie a chute. No je to výnimočné a mýtické miesto aj pre tých, čo tam nikdy neboli. Preto sa ľudia zmobilizovali, keď v meste vypukol požiar.
"Na takejto budove sme ešte nepracovali. Keď do kúpeľov Grössling vstúpite, cítite istú auru, akoby sa tu vo vzduchu vznášali spomienky obyvateľov. Toto miesto bolo v geografii Bratislavy významné," hovorí jeden z trojice architektov.
Viktor Kubal bol doslova priekopník – stál pri zrode prvého slovenského animovaného filmu Studňa lásky (1943), ale ešte vzácnejšia bola jeho každodenná kresliarska tvorba.
Vo filme Ostrov je možné všetko - hoci ide o príbeh stroskotancov, ktorí havarovali na pustom ostrove, aktéri nepodliehajú hystérii. Neprekáža im ani to, že v troskách je aj ich manželstvo.
Režisér Jiří Strach rozdúchal v príbehu veľké vášne - vzťahy policajtov, ktorí by mali spolupracovať, vyhrocuje až na ostrie noža.
Herca Tomáša Mischuru možno najnovšie vidieť v čiernej komédii Villa Lucia ako zaľúbeného policajta po boku jeho filmového strýka v stvárnení Vlada Černého. Aké to bolo a čo prezradil o filme?
Výtvarníčka Dorota Sadovská má rušný rok: jubiluje, vystavuje. Nás zaujímalo, či ju päťdesiatka aj v niečom zmenila.
Známy výtvarník, ktorého preslávili aj jeho karikatúry, sa dnes dožíva 80 rokov.
Režisér Juraj Jakubisko zomrel v piatok 24. februára a hoci už mal 84 rokov, bolo to nečakané. Mal ešte plány a navyše stále nosil svoj povestný cyranovský klobúk, ktorý mu dodával šarm a tajomstvo.
Sopranistka Jolana Fogašová stvárňuje v novom režijnom naštudovaní Romana Poláka opery Svätopluk kňažnú Ľutomíru, silnú ženu, ktorá chce Svätoplukovi ukradnúť moc aj život.
Veľkolepá inscenácia opery Eugena Suchoňa má podtitul Mýtus, realita, posolstvo. Hoci varuje pred ohrozením sveta, naznačuje, že v ľuďoch je ešte sila a schopnosť poradiť si s tým.
Mím, režisér a choreograf Milan Sládek bude mať na Slovensku niekoľko podujatí. Práve dnes, 23. februára, sa dožíva 85. narodenín a pri tej príležitosti sa stretne so svojím publikom i priateľmi.
Operná speváčka Jolana Fogašová vysvetľuje, v čom sú riziká zredukovania počtu sólistov v opere a prečo to znemožňuje opere rásť. Prečo sa nedá repertoárové ani blokové divadlo budovať na hosťoch?
V Galérii Slovenského rozhlasu možno uvidieť diela umelcov, ktorí sú známi neznámi. Z rôznych príčin zišli z očí, zišli z mysle.
Jolana Fogašová je už 30 rokov sólistkou Opery SND. V novom naštudovaní Svätopluka hrá kňažnú Ľutomíru, ktorá intriguje a derie sa k moci. Rozprávali sme sa o našej histórii, súčasnosti aj situácii v SND.