Ako si naordinovať zdravie na tanier

Máte zdravotné problémy? Skôr, než sa rozhodnete užívať lieky, vyskúšajte prírodnú medicínu.

úsmev, zuby, žena
Zdravému chrupu prospievajú mliečne zakysané výrobky s vysokým obsahom vápnika.
Autor:

Black list

Správna kombinácia jedál dokáže predísť problémom so spánkom, s vypadávaním vlasov, so zlým chrupom či so slabou koncentráciou. Lekárničku tak nechajte ešte na niekoľko dní zatvorenú. Vytvorte si black a white list. Na čiernu listinu si napíšte zoznam zdravotných problémov vrátane potravín, ktoré ich zapríčiňujú alebo zhoršujú. Ten „dobrý“ zoznam sa naopak bude skladať zo zdraviu prospešných surovín. A tu je návod, ako si vyskladať stravu a zabrániť viacerým zdravotným ťažkostiam.

Zlý spánok

V prípade, ak chcete zaspať pred polnocou, doprajte si posledný dúšok kávy najskôr do druhej hodiny popoludní. To isté platí aj o kolových nápojoch. Káva i väčšina sladených nápojov vrátane čajov obsahujú prírodné alkaloidy kofeín a teín, ktoré stimulujú organizmus. Paradoxne, chabý spánok môžu spôsobiť aj ťažké vyprážané jedlá, pizza alebo jedlo z fast foodov. Po nich síce zaspíte, ale plný žalúdok sa postará o nekvalitný a prerušovaný spánok. Tradične najlepším receptom na nočný odpočinok je zopár dúškov zohriateho mlieka, kravského alebo sójového, s medom alebo banánom. Med vyrovná hladinu cukru v krvi a banán zlepšuje náladu skrz zvyšovanie hormónu dobrej nálady serotonínu.

Zdravé zuby a vlasy

Ak patríte k ľuďom so sklonom ku kazivosti zubov alebo vás trápi vypadávanie vlasov, definitívne sa rozlúčte so sladkosťami, okrem kvalitnej horkej čokolády a alkoholom. Pozor si dávajte aj pri konzumácií citrusových plodov. Kyseliny z čerstvej limetkovej alebo citrónovej šťavy môžu z dlhodobého hľadiska poškodiť zubnú sklovinu. Chrupu „po chuti“ sú však mliečne zakysané výrobky s vysokým obsahom vápnika, kiwi obsahujúce vitamín C či mrkva s betakaroténom. O krajšiu hrivu sa postarajú arašidové maslo s prospešnými rastlinnými tukmi, vajíčka, listová zelenina, sladké zemiaky a oriešky.

Čítajte viac o zdravom živote

Chytro myslite a chudnite

Červené mäso (bravčové a hovädzie) spomaľuje mozog, rovnako i tučné syry a sladkosti, ktoré obsahujú kombináciu nezdravých stužených tukov a cukru. Cukor zo sladkostí (disacharóza) je vysoko koncentrovanou látkou, ktorá prudko zvyšuje hladinu glukózy v krvi, výsledkom čoho sú prudké výkyvy nálad sprevádzané silnou únavou. Bystrému mozgu, ale dokonca i štíhlej línii naopak prospieva mäso z morských, ale i sladkovodných rýb, strukoviny, orechy a zelenina každého druhu. Jesť zdravo sa pritom oplatí ráno, na obed a najneskôr dve až tri hodiny pred spaním.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

vstávanie - ráno - raňajky - energia

Ranostaji žijú aj jedia zdravšie. 8 rád, ako vstať skôr a žiť lepšie!

27.03.2017 07:00

Ste ranné vtáčatá, alebo skôr nočné sovy? Tí, ktorí skoro vstávajú, majú lepšie stravovacie návyky.

plávanie, leto, bazén, zápal močových ciest

Bolia vás kríže a chrbát? Zlaté cviky vás zbavia problémov!

25.03.2017 17:00

Pomaly sa nenájde človek, ktorého by neboleli kríže a nesťažoval sa, že ráno má stuhnutý chrbát. Veková hranica problémov so stavcami sa znižuje.

bylinkový čaj, detoxikácia

Zvažujete detoxikáciu? Toto sú dôvody, prečo sa oplatí

25.03.2017 08:00

Je čas na očistu! Kto sa správne vyčistí, posilní pečeň, schudne a bude sa znova cítiť fit.

jemen

UNICEF: V Jemene je až pol milióna detí v ohrození života

27.03.2017 07:59

Pre vojnu, hlad, chorobámy a chudobu je v Jemene v ohrození života približne 462-tisíc detí. Od začiatku konfliktu v roku 2014 ide o nárast o 200 percent.

tatry, hory, turisti, túra, kopce, štíty,

Tragédia v Tatrách si vyžiadala dva mladé ľudské životy

27.03.2017 07:24

Vysoké Tatry boli v nedeľu dejiskom tragédia, ktorá si vyžiadala životy dvoch mladých mužov.

Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa zúčastní na ženskom summite v Berlíne

27.03.2017 07:16

Ivanka Trumpová, dcéra prezidenta USA Donalda Trumpa, plánuje cestu do Nemecka, aby sa tam zúčastnila na summite o posilnení ekonomického postavenia žien.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Výber všetkých úspor z II. piliera nebude pre každého

27.03.2017 07:00

Nie každý, kto na to bude mať nárok, si bude môcť po odchode do penzie vybrať peniaze z II. piliera hneď. Závisí to od konkrétnej DSS.