Agáve, med či stévia - fakt si myslíte, že sú také zdravé? Tak čítajte

Nahradiť biely cukor iným druhom sladidiel - táto tendencia existuje v spoločnosti už pár rokov. Na trhu sa objavili rozličné alternatívy a často sa píše o tom, aký majú zmysel či benefity.

stévia
Sušené lístky stévie.
Autor:

Z trochu iného pohľadu sa však na to pozrel server TheFashionspot.com, podľa ktorého sa ani tie najzdravšie sladké náhrady nemusia zdať správnou voľbou. Dôvod? Skrátka sú dosť nezdravé. Tu sú zdôvodnenia, ktoré uvádzajú autori textu.

Med

Hoci sa hovorí o tom, že je výrazne zdravší ako cukor, treba si uvedomiť aj jedno – je tiež kalorickejší. Vitamíny a cenné minerály obsiahnuté v mede pritom tiež treba rozlišovať – ak kupujete med od lokálneho včelára, jeho kvalita bude určite iná ako pri mede z veľkoobchodného predaja.

Agáve

Je kalorickejšie než biely cukor alebo med. Lyžička obsahuje až 27 kalórií, ktoré mnohí odborníci na výživu označujú ako prázdne kalórie. Hoci štúdie ho uvádzajú ako zdravú alternatívu sladenia pre nízky glykemický index, neveriaci odborníci tvrdia, že je nutné urobiť viac a dteailnejších štúdií, aby sa niečo podobné dokázalo.

Stévia

Podľa odborníkov je stévia jednou z najzdravších alternatív sladenia. Treba si však uvedomiť, akú používate. Do mnohých sladidiel so stéviou totiž pridávajú výrobcovia aj maltodextrin, ktorého glykemický index je dvojnásobne vyšší ako index klasického bieleho cukru. Ak teda stévia, tak len v kombinácii s iným prírodným sladidlom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

shutterstock 75616918

Šokujúce prísady v jedle! Týchto 5 vecí by ste v ňom naozaj nečakali

19.01.2017 17:00

Často pozorne študujeme zloženie potravín, ktoré konzumujeme. Ale niekedy nám unikne celkom základná informácia.

šťastie

Päť spoľahlivých krokov, ako mať nový rok šťastnejší ako predošlý!

19.01.2017 07:00

Šťastie a zdravie želané do nového roka nemusí byť len prázdna fráza. Teda ak neostanete pri rečiach, ale spravíte niekoľko zásadných obratov smerom k lepšiemu.

kvety, žena, kytica

Toto je najjednoduchšia cesta, ako si predĺžiť život!

18.01.2017 11:00

Dá sa čas zastaviť? Pravdaže nie. Ale dá sa pomôcť tomu, aby hodiny tikali pomalšie. Toto je najjednoduchšia cesta, ako si predĺžiť život!

Donald Trump, Mike Pence, inaugurácia,

Trump a Pence navštívili Arlingtonský národný cintorín

19.01.2017 22:53

Novozvolený prezident USA Donald Trump a viceprezident Mike Pence položili veniec k Hrobke neznámych na Arlingtonskom národnom cintoríne v štáte Virgínia.

aj-kajdá, Irak, teroristi, Sýria,

Pri americkom nálete v Sýrii zahynul jeden z vodcov Al-Kajdy

19.01.2017 21:58

Veliteľ radikálov bol usmrtený pri nálete v provincii Idlib na severozápade krajiny.

summit, bezpečnostné opatrenia, policia,

Pri Piešťanoch sa zrazilo auto s autobusom, deväť zranených

19.01.2017 21:20

Pri čelnej zrážke autobusu a osobného auta v Trebaticiach v okrese Piešťany sa dve osoby ťažko zranili, ďalších sedem má ľahké zranenia.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Prežije Holjenčík dusno okolo cien energií?

19.01.2017 20:00

Pod šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefom Holjenčíkom sa zatriasla stolička.