Cukor útočí! Dá sa pred ním ujsť?

Veľa, málo, tak akurát? Koľko cukru denne je už dosť? A pomôže, ak biely vymeníme za hnedý? Znížiť jeho príjem je ľahšie, ako si myslíte. Ale bez silnej vôle to nepôjde.

06.11.2016 17:27
sacharidy, cukry, zdravý život Foto:
Cukor ako taký v primeranom množstve nemá hlbší dosah na naše zdravie.
debata

Okolo cukru je poriadne „horúco“. Nenápadne sa skrýva v mnohých potravinách, ktoré si prinesieme domov z obchodu. Jeho denný príjem tak možno nenápadne, ale celkom určite stúpa. U detí aj u dospelých. Až hrozivo tak vyznieva správa WHO o náraste obezity. Podľa nej sa počet Európanov s nadváhou od roku 1980 zdvojnásobil, trpí ňou už každý druhý obyvateľ starého kontinentu. Pokiaľ ide o deti, čísla nie sú o nič lepšie. Za posledných desať rokov vzrástla u nich nadváha a obezita dva- až päťnásobne.

Čo spôsobuje cukor?

„Cukor ako taký v primeranom množstve nemá hlbší dosah na naše zdravie,“ opisuje nutričná terapeutka, Mgr. Zuzana Švédová. Problém nastane, keď sa cukrom začneme kŕmiť vo väčších dávkach. „Množstvo cukru nás oberá o cenné minerály, ako je vápnik a horčík, ktoré udržiavajú acidobázickú rovnováhu tela. Nadmerný príjem cukru sa podpisuje aj pod vznik metabolického syndrómu, ktorý je reprezentovaný tzv. trikolórou – diabetesom, zvýšenou hladinou LDT cholesterolu a nadváhou,“ vymenúva odborníčka. A to stále ešte nie je všetko. „Prispieva aj k zápalovým procesom v organizme, kvôli rozkolísanej glykemickej krivke sa zvyšuje naša vyčerpanosť a takisto dráždivosť podžalúdkovej žľazy. U detí spôsobuje hyperaktivitu.“ Pomerne veľa dôvodov na jeho obmedzenie, čo poviete?

Koľko je dosť?

Ak si denne kávu osladíte malou lyžičkou cukru, žiadna tragédia sa nedeje. „Množstvo, keď nám cukor začne naozaj škodiť, sa pohybuje okolo 30 gramov denne. To sú asi 3 veľké polievkové lyžice,“ uvádza Švédová.

Možno už patríte medzi ľudí, ktorí biely cukor vymenili za hnedý, trstinový. Dôvod na spokojnosť? Podľa odborníčky ani nie. „Má rovnaký dosah na organizmus ako cukor z repy. Rozdiel je len v tom, že v ňom zostávajú stopy melasy, tým si uchováva minerálne látky, ako napríklad horčík. Jeho množstvo je však zanedbateľné.“

Obmedzte ho!

Vylúčenie cukru z jedálnička nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. „Základom je domáca príprava pokrmov, prípadne pozorné čítanie etikiet na obaloch potravín.“ Po preštudovaní zloženia toho-ktorého výrobku však prichádza na rad skutočný boj. „Ide o to, či sa vôbec dokážeme vzdať džúsov, sladkých jogurtov, oplátok, sušienok, čokolád, zmrzliny, džemov či sladkého pečiva,“ dodáva odborníčka.

Ak sa podľa nej „nastavíme“ na myšlienku obmedzenia príjmu cukru, pôjde to ľahšie. „Stačí si uvedomiť, že potraviny, ktoré sa priemyselne vyrábajú a chutia sladko, v sebe cukor skrývajú. V tomto prípade sladkú chuť výrazne cítime na jazyku.“

Potom sú aj potraviny, ktorých sladkú chuť necítime tak výrazne. Obsahujú totiž „skryté“ cukry, sacharidy, ktoré bežná strava obsahuje. Patrí sem fruktóza, glukóza a laktóza. Tieto sacharidy sa nazývajú jednoduché. Ich zložením vznikajú disacharidy a polysacharidy. A práve tieto cukry sa nachádzajú najmä v strukovinách, ražnom chlebe, pohánke či quinoe.

„Hoci nechutia sladko, určitý cukor v sebe obsahujú. Telo si však s ním dokáže veľmi dobre poradiť, rozloží ho a použije podľa svojej potreby. A práve z týchto cukrov by sme mali náš jedálniček vystavať. Vďaka nim totiž, aj po vylúčení klasického cukru z jedálnička, o zdroj energie neprídeme.“

Priemyselne vyrábané sladkosti nechajme tak, oberajú nás o mnoho dobrého. „Sú to takí zlodejíčkovia zabalení do sladkej pozlátky. Ak sa ich dokážeme zriecť a zameriame sa na skutočne čisté ingrediencie, z ktorých sa naučíme pokrmy pripravovať, máme boj v podstate vyhratý.“

Čo sa stane bez cukru?

V prvom rade sa staneme pokojnejšími, menej podráždenými a pocit hladu nás nebude trápiť tak často. „Práve za ním totiž stojí rozbúrená glykemická krivka. Ak jedálniček vyladíme komplexne, začneme sa hýbať a upokojíme našu myseľ, redukcia hmotnosti na seba nenechá dlho čakať,“ opisuje Švédová a dodáva: „Život bez cukru je naozaj sladký. Sama som toho, ako diabetička 1. stupňa, dôkazom.“

Koľko lyžičiek cukru je v džúse či zmrzline?
Čokoládová tyčinka – 8 – 15 lyžičiek
Plechovica kokakoly – 9 lyžičiek
200 ml kupovaného džúsu – 5 lyžičiek
250 ml energetického nápoja – 5 – 7 lyžičiek
1 ovocný jogurt – 3 – 4 lyžičky
Ochutená minerálka 1,5 l – 10 – 15 lyžičiek
Horúca čokoláda – 8 lyžičiek
Zmrzlina s príchuťou 500 ml – 17 – 20 lyžičiek

Hlásateľka Ada Straková: Mám rada zeleninové jedlá

Zdravie je to najcennejšie, čo človek má a mňa odmalička viedli doma k tomu, aby som sa o seba starala. A s tým súvisí aj zdravý životný štýl. Život bez pohybu by som si ani nevedela predstaviť, chodím často na prechádzky do prírody, teraz už aj so svojou vnučkou Carolinkou (3). Čo sa jedla týka, extrémne diéty ma nikdy nelákali, skôr sa sústredím na prísun ovocia, zeleniny, vyberám také, čo sú dopestované u nás. Čo sa obmedzení týka, nejem veľa mäsa, skôr sa sústredím na ľahšie jedlá, mám napríklad rada cestoviny a jedlá zo zeleniny.

Článok vyšiel v novej ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravá výživa #sacharidy #sladkosti #cukor #ženský magazín MiA

+ Nezabúdajte na hydratáciu vášho tela, potrebuje to.
Nespáľte sa na vlastných chybách, poučte sa z chýb ľudí...

+ Začnite jedávať pravidelne, docielite tak, že nebudete priberať.
V práci dosiahnete neuveriteľné veci, vek nehrá...