Čo vlastne viete o svojom cykle? A váš partner?

Vedeli ste, že jedna žena má počas života približne 450 cyklov? Ak to nevedia mnohé ženy, ako o tom môžu byť informovaní muži?

menštruácia, menzes
Každá žena je jedinečná, každá "svoje dni" prežíva inak.
Autor:

A práve toto bol pohnútok, ktorý viedol Mike La Vigneho, zakladateľa aplikácie cyklusu a plodnosti Clue, k napísaniu „sprievodcu menštruácie pre mužov“. Cieľom bolo odtabuizovať práve kľúčové informácie o ženskom cykle. Tu je malá ochutnávka – aj ženy sa ešte majú čo učiť!

29 dní

Jedna zo siedmych žien má práve mšnetruáciu. Menštruačný cyklus trvá priemerne 29 dní, z toho samotná menštruácia asi 4 dni. Z toho vychádza, že jedna žena počas svojho cyklu menštruuje 14 percent času.

Príprava na tehotenstvo

Menštruačný cyklus je viac ako tzv. perióda. Telo ženy sa pripravuje na tehotenstvo – každý mesiac. Každá žena je jedinečná a také sú aj jej príznaky – čo trápi jednu, nemusí sa týkať druhej a preto sa nesmie s nikým porovnávať.

Sto predmenštruačných príznakov

Existuje viac ako sto rôznych predmenštruačných symptómov (PMS) a všetky sú nepríjemné. Podľa štatistiky až 88 percent žien trápia kŕče, približne 60 percentám žien sa vyhádže tvár pupienkami a asi 70 percent žien má bolestivé prsia.

Čítajte viac o menštruácii

Čo signalizuje ochorenie?

Normálny cyklus trvá od 23 do 35 dní. Cykly, ktoré trvajú viac či menej dní, sa označujú ako „klinicky zjavné“ a môžu signalizovať ochorenie.

Plodná sedem dní

Žena je každý mesiac plodná asi sedem dní – a to preto, že spermie (ak majú dobré podmienky), dokážu prežiť až sedem dní.

12–16. deň

Zistiť, kedy prežívame svoje plodné dni, nie je žiadna veda, stačí na to malý výpočet. K ovulácii dochádza približne v strede cyklu, pričom prvým dňom cyklu označujeme prvý deň krvácania. Potom je to približne 12–16 deň.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

plávanie, leto, bazén, zápal močových ciest

Bolia vás kríže a chrbát? Zlaté cviky vás zbavia problémov!

25.03.2017 17:00

Pomaly sa nenájde človek, ktorého by neboleli kríže a nesťažoval sa, že ráno má stuhnutý chrbát. Veková hranica problémov so stavcami sa znižuje.

bylinkový čaj, detoxikácia

Zvažujete detoxikáciu? Toto sú dôvody, prečo sa oplatí!

25.03.2017 08:00

Je čas na očistu! Kto sa správne vyčistí, posilní pečeň, schudne a bude sa znova cítiť fit.

sauna, saunovanie, wellnes

Päť spôsobov na porazenie jarnej únavy a načerpanie energie!

24.03.2017 14:30

Prichádza obdobie slnka, radosti, všetko pučí, vy ste sa tešili na teplejšie počasie a zrazu vás len ťahá do postele. Je za tým len bohapustá únava.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, brexit, protest

Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

25.03.2017 17:33

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie.