Sedem dôvodov nepravidelnej menštruácie

Kým niektoré ženy si môžu podľa menštruácie nastavovať hodinky, iné nemajú poňatia, kedy to príde. Prečo sa to deje?

maternica, brucho, menštruácia, bolesť
Dôvodov, prečo menštruácia nie je po 28 dňoch, je viac.
Autor:

Tehotenstvo

Patrí k najčastejším príčinám, prečo sa menštruácia nedostaví. Ak vám mešká dva týždne, je na mieste kúpiť si tehotenský test. Tehotenské testy sú veľmi spoľahlivé, nezáleží na tom, či si ich zakúpite v lekárni alebo v drogérii, dôležité je správne ich použiť. Testovať možno už dva, tri dni po oplodnení. Čím kratšie po oplodnení testujete, tým väčšie je riziko nesprávneho výsledku. Môže vám vyjsť jedna čiarka, čo znamená, že tehotná nie ste, no v skutočnosti byť môžete.

Dojčenie

Počas dojčenia dochádza k silnému kolísaniu hormónov, čo zvykne vykoľajiť aj menštruačný cyklus. Mimochodom, po pôrode sa mnohým ženám mení. Takže nebuďte prekvapená, ak je kratší, prípadne dlhší, ako býval predtým.

Zmena ochrany

Ak zmeníte antikoncepciu, vaše telo potrebuje čas na to, aby sa prispôsobilo novým hormonálnym zmenám. Spočiatku môže prísť menštruácia neskôr, alebo dokonca úplne vynechať.

Čítajte viac o menštruácii

Antidepresíva

Sú isté lieky, predovšetkým psychofarmaká proti úzkosti a depresie, ktoré v tele posilňujú estrogén alebo progesterón (hormóny, ktoré súvisia s ovuláciou alebo menštruáciou) – to tiež môže cyklus vyviesť z rovnováhy.

Extrémny stres

Aj stresový hormón kortizol má vplyv na to, koľko estrogénu alebo progesterónu telo produkuje. Menštruačný cyklus môže byť nepredvídateľný.

Syndróm polycystických vaječníkov

Ide o hormonálnu poruchu, ktorú trápi asi 5–8 percent žien v reprodukčnom veku. Zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov môžu zapríčiniť menštruačné poruchy, poruchy plodnosti alebo akné. Keďže príznaky sú rôzne, v niektorých prípadoch môže trvať aj roky, kým sa stanoví správna diagnóza.

Menopauza

Čím viac sa blížime k menopauze, tým nepravidelnejší je náš cyklus.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

plávanie, leto, bazén, zápal močových ciest

Bolia vás kríže a chrbát? Zlaté cviky vás zbavia problémov!

25.03.2017 17:00

Pomaly sa nenájde človek, ktorého by neboleli kríže a nesťažoval sa, že ráno má stuhnutý chrbát. Veková hranica problémov so stavcami sa znižuje.

bylinkový čaj, detoxikácia

Zvažujete detoxikáciu? Toto sú dôvody, prečo sa oplatí!

25.03.2017 08:00

Je čas na očistu! Kto sa správne vyčistí, posilní pečeň, schudne a bude sa znova cítiť fit.

sauna, saunovanie, wellnes

Päť spôsobov na porazenie jarnej únavy a načerpanie energie!

24.03.2017 14:30

Prichádza obdobie slnka, radosti, všetko pučí, vy ste sa tešili na teplejšie počasie a zrazu vás len ťahá do postele. Je za tým len bohapustá únava.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, brexit, protest

Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

25.03.2017 17:33

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie.