Prestať fajčiť sa oplatí. Poradíme vám, ako na to

O tom, že fajčenie škodí zdraviu, písať nemusíme. Ani o tom, že skoncovať s touto závislosťou nie je vždy ľahké. Takto si prvé kritické dni uľahčíte.

Aj keď málo fajčíte, veľa riskujete!
Aj keď málo fajčíte, veľa riskujete!
Autor:

Zo dňa na deň

Skoncovať s fajčením postupne – znižovať dávky, nie je dobrý nápad. Keď budete na čísle tri, naraz si zvýšite dávku na štyri a onedlho môžete byť presne tam, kam ste sa už nikdy nechceli vrátiť. Potrebujete k tomu pristúpiť razantne. Jedného dňa si povedať, že už viac fajčiť nebudete. A je jedno, koľko cigariet sa aktuálne nachádza vo vašej škatuľke. Môžete ich aj pokojne roztrhať. Svoju závislosť potrebujete ukončiť mentálne. Nezabudnite odstrániť tiež všetko, čo s fajčením súvisí. Popolníky, tabak, cigarety, papieriky, zapaľovače. Preč so všetkým.

Hľadajte pokojné chvíľky

Dobre vieme, že najväčšia chuť na cigaretu nás prepadne, keď máme stres. Záťažové chvíle v práci, hádka s priateľom. Nebezpečné je aj ísť si sadnúť s priateľmi, pravdaže, fajčiarmi. Preto je najvhodnejšie začať cez víkend, sviatok alebo počas dovolenky. Pripravte si také dni, aby ste veľa oddychovali, spali a len tak sa „ponevierali“. S nevrlosťou a nervozitou rátajte tak či tak. Ide o abstinenčné príznaky a dobrou správou je, že prejdú čoskoro.

Pripravte sa na krízu

Ak vás prepadne chuť na cigaretu, povedzme v práci, kde ste boli zvyknutá dať si prvú ku káve, siahnite po žuvačke, alebo vypite pohár vody. Pomáha aj autogénny tréning. Vyskúšajte všetko, len sa, preboha, nevráťte k cigarete. Ak ste vydržali prvé dva kritické dni, bola by škoda opäť začať a uznať zlyhanie.

Spíšte si dôvody

Ak si so sebou ešte stále neviete dať rady, spíšte si na papier všetky dôvody, prečo sa vám skoncovať s fajčením naozaj oplatí. Riziko rakoviny. Veci, ktoré vám neustále smrdia, ak sa vrátite zvonka a musíte ich vetrať na balkóne alebo stále prať. Nikotínový dych. Zažltnuté zuby. Bledá pokožka. Problémy s dýchaním. Cvičenie a fajčenie už nejdú dohromady. Alebo plánujete otehotnieť? Pozrite sa, veď motiváciu máte silnú!

Znova o abstinenčných príznakoch

Už vopred s nimi rátate a oni jednoducho prídu. Možno budete v noci zle spať, budete nervózna a budete kašľať. To všetko je normálne – sú to signály, že vaše telo sa zotavuje z jedu, ktorým ste ho dlho zásobovali. Čistí sa. Presne to potrebujete. Majte na pamäti, že takto to nebude vždy, len prvých pár kritických dní. To prežijete. Potom prevážia pozitívne aspekty. Zlepší sa vám napríklad chuť, vaše vlasy už nebudú mať nikotínový nádych… Dovtedy vypite denne aspoň tri litre vody či bylinkového čaju. Akupunktúra môže pomôcť zmierniť podráždenosť.

Hýbte sa!

Pohyb je vhodný na prekonanie hnevu a nervozity, ktoré vami lomcujú. Je jedno, či zvolíte „len“ prechádzky na čerstvom vzduchu, budete sa potiť vo fitnescentre alebo často plávať v bazéne.

Odmeňte sa

Denne si bokom odkladajte sumu, ktorú by ste inak prefajčili. Robte to tri mesiace, s tým, že si neskôr za tieto ušetrené peniaze kúpite niečo pekné. Nové šaty, kabát, čižmy, mobil, encyklopédiu, hocičo… Prestať fajčiť sa oplatí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

vstávanie - ráno - raňajky - energia

Ranostaji žijú aj jedia zdravšie. 8 rád, ako vstať skôr a žiť lepšie!

27.03.2017 07:00

Ste ranné vtáčatá, alebo skôr nočné sovy? Tí, ktorí skoro vstávajú, majú lepšie stravovacie návyky.

plávanie, leto, bazén, zápal močových ciest

Bolia vás kríže a chrbát? Zlaté cviky vás zbavia problémov!

25.03.2017 17:00

Pomaly sa nenájde človek, ktorého by neboleli kríže a nesťažoval sa, že ráno má stuhnutý chrbát. Veková hranica problémov so stavcami sa znižuje.

bylinkový čaj, detoxikácia

Zvažujete detoxikáciu? Toto sú dôvody, prečo sa oplatí

25.03.2017 08:00

Je čas na očistu! Kto sa správne vyčistí, posilní pečeň, schudne a bude sa znova cítiť fit.

jemen

UNICEF: V Jemene je až pol milióna detí v ohrození života

27.03.2017 07:59

Pre vojnu, hlad, chorobámy a chudobu je v Jemene v ohrození života približne 462-tisíc detí. Od začiatku konfliktu v roku 2014 ide o nárast o 200 percent.

tatry, hory, turisti, túra, kopce, štíty,

Tragédia v Tatrách si vyžiadala dva mladé ľudské životy

27.03.2017 07:24

Vysoké Tatry boli v nedeľu dejiskom tragédia, ktorá si vyžiadala životy dvoch mladých mužov.

Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa zúčastní na ženskom summite v Berlíne

27.03.2017 07:16

Ivanka Trumpová, dcéra prezidenta USA Donalda Trumpa, plánuje cestu do Nemecka, aby sa tam zúčastnila na summite o posilnení ekonomického postavenia žien.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Výber všetkých úspor z II. piliera nebude pre každého

27.03.2017 07:00

Nie každý, kto na to bude mať nárok, si bude môcť po odchode do penzie vybrať peniaze z II. piliera hneď. Závisí to od konkrétnej DSS.