Päť spôsobov ako bojovať s nadváhou a obezitou

Každý rok v dôsledku obezity na celom svete zomrie najmenej 2,8 milióna ľudí. Server BBC vybral päť spôsobov, ako jednoducho znížiť váhu a zlepšiť si tak zdravie.

tanier, tanier s jedlom
Konzumácia jedla na menšom tanieri dokáže znížiť hmotnosť.
Autor:

1. Naučiť sa variť

Keď človek varí, uvedomuje si, aké potraviny a prísady do jedla dáva. Ak niekto nevie variť, je dôležité venovať aspoň pozornosť tomu, čo kupuje. A čítať etikety na tovare, napríklad koľko je vo výrobkoch cukru. Napríklad Kostarika a Mexiko patrí k najväčším konzumentom cukru na svete, spolu s USA, Holandskom a Novým Zélandom.

2. Používať menšie taniere

Gastronómia sa stala módou, rovnako ako spôsob stolovania. Šéfkuchári majú v obľube svoje kulinárske výtvory servírovať na veľkých tanieroch, ktoré sa tak stali módou aj v domácnostiach. Na rozdiel od luxusných reštaurácií si ale ľudia doma na ne naložia oveľa väčšie porcie. Podľa štúdie americkej Cornellovej univerzity môže človek pri používaní taniera s priemerom 25 centimetrov znížiť za rok svoju váhu až o osem kíl.

3. Aspoň minimálne a pravidelne cvičiť

Už aj dvadsaťminútové cvičenie každý deň sa môže prejaviť na znížení váhy. A nie je potrebné chodiť do posilňovní či platiť za všelijaké kurzy, aj pravidelná dlhšia rýchlejšia chôdza môže priniesť výsledok. A keď niekto nemôže cvičiť, mal by byť aspoň na nohách. Ak človek len sedí v práci, v aute či pri televízii, metabolizmus funguje len na minimálnej úrovni. Pre ľudské bytosti je prirodzenosťou byť na nohách a v pohybe.

4. Vyhľadať pomoc

Pre obézneho človeka býva ťažké nájsť dostatočnú motiváciu pre chudnutie. Preto je dobré nechudnúť sám, ale obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí pomôžu. Pre začiatok sú vhodné dietologické strediská či kurzy cvičenia. Možnosťou je tiež hľadať pomoc na internete. Fóra na sociálnych sieťach sú dobrým miestom, kde môžeme zdieľať svoje obavy či rady s inými ľuďmi.

5. Nejesť „za dvoch“ počas tehotenstva

To, že by tehotná žena mala jesť za dvoch, je mýtus. Vývoj plodu závisí na zdraví ženy a nadmernou konzumáciou môže nastávajúca matka dieťaťu spôsobiť „obezitu druhého typu“. Väčšie množstvo je vhodné iba v prípade ovocia, zeleniny či potravín s obsahom vlákniny. Po pôrode by ženy nemali podľahnúť nátlaku na rýchle chudnutie, pretože nie vždy je to reálne. Je lepšie sa do formy dostávať postupne.

Súvisiace články:

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.