Očami odborníka: Láska na prvý pohľad je ilúzia!

Veríte na lásku na prvý pohľad? Čítajte, či podľa odborníka tento magický moment skutočne niečo znamená.

srdce, láska, vzťah, milovanie
Láska je láska...
Autor:

Komu sa to už nestalo? Prvý pohľad, úsmev a už sme v tom boli až po uši. Mali sme jasno v tom, že máme do činenia „s tým pravým“. Všetci poznáme príbehy manželstiev, ktorí jednoznačne tvrdia, že išlo o „lásku na prvý pohľad“. „To všetko je ilúzia“, povedal partnerský kouč Dominik Borde pre rakúsky dámsky magazín Woman. „Láska na prvý pohľad je túžba. Láska na druhý alebo tretí pohľad má dlhšie trvanie,“ presviedča.

Čo je láska na prvý pohľad?

To, čo nazývame ako „láska na prvý pohľad“, je vizuálne a akustické podráždenie, ktoré v našom mozgu vyvoláva hotový hormonálny ohňostroj. Okrem adrenalínu produkuje naše telo hormón šťastia dopamín a u žien stúpa hladina testosterónu. Prudko zvyšuje náš krvný tlak, srdce „zbesnie“, potíme sa a v bruchu máme motýle. Sme v siedmom nebi, ak sa na nás vyvolený čo i len usmeje. Stačí očný kontakt a sme beznádejne zamilovaní. Podľa akých kritérií sa do seba zamilujeme, dodnes nie je úplne známe.

Chybné závery

Náš mozog môže pri zamilovanosti „zošalieť“ a stlmiť náš úsudok. Pretože partnera posudzujeme podľa kritérií ako je atraktivita, podobnosť a záujmy. Na jednej strane majú ľudia tendenciu priťahovať podobných – krásni ľudia automaticky priťahujú milých a inteligentných. V psychológii sa tento efekt nazýva „halo efekt“. Na druhej strane nachádzame ľudí, ktorí sú nám podobní výzorom, atraktívni. A my sa cítime atraktívnejšie, keď sa o nás muž zaujíma, čiže nás počúva, usmieva sa na nás, flirtuje s nami. „Pri zamilovanosti sú mechanizmy aktívne, cieľom je tzv. zachovanie druhu. Ale to ešte nič nehovorí o tom, či sa tí dvaja skutočne našli. Pravdepodobnosť, že to klapne, je 50 na 50,“ hovorí ďalej Borde.

Čítajte viac o láske

Láska na druhý či tretí pohľad

Z pohľadu odborníkov hrajú páry, ktoré sa do seba zamilujú na druhý či tretí pohľad, rozhodne s lepšími kartami. „V takom prípade mali potenciálni kandidáti čas "očeknúť sa“ a porovnať hodnoty," vraví Borde. Skutočne sú páry, ktoré sa do seba zaľúbia až po prvej zoznamovacej fáze, stabilnejšie a spokojnejšie. „Majú jednoducho náskok, vedia už, s kým majú do činenia a napriek tomu sa zaľúbili, zatiaľ čo páry, ktoré sa zamilovali na prvý pohľad, sa ešte len musia spoznať,“ zdôraznil odborník. Keď totiž hladina hormónov po prvej fáze zamilovanosti klesne opäť do normálneho stavu, ukáže sa, či sme kompatibilní aj v bežnom živote. Či sa spoločne zhodujeme v rozhodnutiach, je šanca, že budeme spolu kuť spoločné plány a máme podobné či rovnaké ciele. Vzťah potom buď prerastie do lásky, alebo krachne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
sex, vzťah, problém

Nebaví vás sex s partnerom? Poznáme najčastejšie ženské dôvody!

23.03.2017 17:00

Môže to prísť znenazdajky, alebo z vás nadšenie pre milovanie vyprchá postupne a plynule. Zrazu však nemáte najmenšiu chuť na sex s partnerom.

hádka, kancelária

Päť príkladov, kedy má párová terapia zmysel

23.03.2017 09:30

Vzdávame sa všetci príliš rýchlo, keď sa vo vzťahu objavia problémy? Kedy má párová terapia zmysel a prečo na nej nie je nič trápne.

láska, vzťah, rande, romantika v prírode

Päť dôvodov, prečo partnerovi povedať každý deň: 'Ľúbim ťa!'

22.03.2017 17:00

Akoby sa z bežnej partnerskej komunikácie vytrácala neha, láska a slová lásky. Ľúbim ťa.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.

Theresa Mayová

Zverejnili video, na ktorom ochranka odvádza Mayovú z miesta útoku

24.03.2017 10:23

Britský denník The Sun zverejnil video, ktoré zobrazuje ako členovia ochranky odvádzajú do auta premiérku Theresu Mayovú počas stredajšieho teroristického útoku.