Menštruácia ovplyvňuje našu plodnosť. Čítajte, ako

Aktuálna štúdia ukázala, že čas prvej menštruácie má vplyv na plodnosť žien.

tehotenstvo, tehotná žena, menštruácia
Túžite po potomkovi, ale prvú menštruáciu ste mali skoro? Nefajčite!
Autor:

Najnovšia štúdia s asi 50-tisíc ženami odhalila súvislosť medzi vekom prvej menštruácie, neplodnosťou a nástupom menopauzy. Pýtali sa žien z Veľkej Británie, Škandinávie, Austrálie a Japonska. Na základe výsledkov vyhodnotili, že skorý nástup menštruácie zvyšuje riziko, že sa menopauza dostaví pred 40. rokom života. Bezdetné ženy pri vyšetrovaní potvrdili, že mali prvú menštruáciu už v 11 rokoch, kým ženy s dvoma alebo viacerými deťmi mali prvú menštruáciu až ako 12-ročné.

Zabijak plodnosti

Podľa štúdie postihne skorá menopauza jednu z desiatich žien. Okrem hormonálnych faktorov a genetickej predispozície ovplyvňuje osobný životný štýl nástup menopauzy. Obzvlášť fajčenie veľmi vplýva na počet plodných rokov. Ženy, ktoré mali prvú menštruáciu skoro, by nemali fajčiť, ak túžia po rodine. Táto kombinácia môže byť pre plodnosť doslova vražedná.

Čo znamená predčasná menopauza?

O predčasnej menopauze hovoríme pri ženách pod 40 rokov, zatiaľ čo skorá menopauza postihuje ženy medzi 40 až 44 rokom života. Ak sa menopauza dostaví predčasne, stúpa riziko neskorších chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne, cukrovka druhého typu a osteoporóza.

Riziková každá siedma žena

Čas prvej menštruácie závisí od rôznych faktorov, napríklad od hmotnosti matky pri pôrode, nadváhy alebo psychického stresu. U 14 percent žien dochádza k prvej menštruácii v 11 rokoch, alebo ešte skôr – v takomto prípade hovoríme o skorej menštruácii. Týmto ženám vzniká vyššie riziko predčasnej alebo skorej menopauzy ako ženám, ktoré začali menštruovať až v 12 rokoch alebo neskôr. Zdravý životný štýl, vyvážená strava, pravidelný šport a život bez stresu prispievajú k zníženiu tohto rizika.

Čítajte viac o menštruácii

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
rodina, príbuzní, babka, vnučka, puzzle, hra

Ako sa vyhnúť opakovaniu rodičovských chýb? Je to vôbec možné?

18.03.2017 08:00

Sme naozaj slobodní v tom, aby sme sa stali takým človekom, akým chceme byť?

tínedžer, výchova

Tínedžer v dome nemusí byť postrachom

17.03.2017 09:30

Osvojte si zásady zvládania tínežera. A spolunažívanie môže prebiehať v relatívnom mieri.

Popôrodná depresia

Popôrodná depresia: Tichý boj, s ktorým zápasia mnohé mamičky

15.03.2017 15:00

Modelka Chrissy Teigen trpela popôrodnou depresiou a rozhodla sa o tomto boji otvorene prehovoriť. Prekvapiť môže každú ženu.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, brexit, protest

Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

25.03.2017 17:33

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie.