Duchovia aj strašidlá! Vaše dieťa má v noci strach?

Detská fantázia pracuje na plné obrátky. A práve večer, keď sa zotmie a blíži sa čas uloženia do postieľky, deti občas začnú spomínať strašidlá.

dieťa, mama, spánok
Konečne sa dieťatku podarilo zaspať?
Autor:

S tým súvisí ich nechuť zostať v izbe a pýtajú sa do rodičovskej spálne. O slovo sa prihlásia slzy, plač, prosby – a takýto kolotoč sa opakuje noc čo noc. Ako postupovať?

Upokojujte

Ak aj dieťa zaspí, ale uprostred noci sa prebudí a spomína strašidelné sny, je na vás, aby ste ho upokojili. Treba prísť za ním do izby, objať ho, upokojiť. Aby sa dieťa prestalo báť, je dobré mu povedať krátku rozprávku či zaspievať pesničku, aby prišlo na iné myšlienky. Vy ste preňho istotou, vy mu prinášate kľud a pokoj.

Zostaňte, kým zaspí

Po nepekných snoch sa dieťa môže nasledujúci deň báť zaspávania. Je žiaduce, aby ste uňho v izbe zostali a porozprávali sa o jeho snoch aj o strašidlách a duchoch, ktorých sa bojí. Vysvetlite mu, že nie sú reálne, prezrite spolu s ním zákutia izbičky či bytu, aby sa ratolesť presvedčila, že nikde sa strašidlá neskrývajú. Potom nasleduje rozprávka či pesnička na dobrú noc. V takomto prípade je dobré zostať s dieťaťom, až kým zaspí.

Pozor na to, čo dieťa vidí

Malé deti sa majú dostať len k takým televíznym programom, ktoré dokážu pochopiť a ktoré sú určené špeciálne pre nich. Aj nevhodné filmy či videá na internete sa zvyknú podpísať pod nočné mory či problémy so zaspávaním. Deti ešte nedokážu rozlišovať medzi realitou a fikciou, pre ne je reálne všetko.

Deje sa niečo v škôlke

Ak sú nočné mory či strach zo zaspávania veľmi intenzívne, je na mieste navštíviť detského psychológa. Môže ísť o jeho strach zo škôlky, dokonca o konflikty s nietorými deťmi, ktoré sa prejavujú práve nočnými morami. Aj v období veľkých zmien sa u dieťaťa môže o slovo prihlásiť strach, ktorý mu bráni pokojne spať v postieľke.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tehotenstvo, tehotná žena, menštruácia

Menštruácia ovplyvňuje našu plodnosť. Čítajte, ako

20.03.2017 11:00

Aktuálna štúdia ukázala, že čas prvej menštruácie má vplyv na plodnosť žien.

rodina, príbuzní, babka, vnučka, puzzle, hra

Ako sa vyhnúť opakovaniu rodičovských chýb? Je to vôbec možné?

18.03.2017 08:00

Sme naozaj slobodní v tom, aby sme sa stali takým človekom, akým chceme byť?

tínedžer, výchova

Tínedžer v dome nemusí byť postrachom

17.03.2017 09:30

Osvojte si zásady zvládania tínežera. A spolunažívanie môže prebiehať v relatívnom mieri.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

Nemecké diaľnice od roku 2019 spoplatnia

24.03.2017 11:06

Vodiči osobných áut budú musieť od roku 2019 platiť za jazdu na nemeckých diaľniciach. O zavedení mýta rozhodol Spolkový snem.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.