Žiarlivosť medzi súrodencami - čo môžete robiť

Keď sa na svet prihlási mladší súrodenec, musí si ten straší zvyknúť na fakt, že o pozornosť všetkých naokolo sa musí deliť. A to nemusí byť príjemné.

deti, jasličky, jasle, hranie
Čo robiť, aby starší nežiarlil na mladšieho?
Autor:

Práve táto skutočnosť u detí spúšťa žiarlivosť. Ako situáciu v rodine uľahčiť?

Ak rodičia zistia, že starší súrodenec žiarli na mladšieho, ešte nie je dôvod na paniku. Často musí prejsť istý čas, aby si dieťa na túto situáciu zvyklo. Staršej ratolesti totiž neujde, že mladšie dieťa sa teší väčšej pozornosti či starostlivosti. A tak sa pozornosti dožaduje o čosi výraznejšie, môžu sa o slovo prihlásiť návaly plaču či zlosti… Čo robiť, aby dieťa na mladšieho súrodenca nežiarlilo?

Rozprávajte sa čo najviac

Deti cítia, že si ich všímate, ak s nimi hovoríte. Aj keď je deň s novorodencom náročný a únavný, vždy si treba nájsť čas aj na to staršie. Malo by vedieť, že je súčasťou vašej „novej“ rodiny, že ho neodstrkujete aj to, že bábätko potrebuje čosi iné než staršia ratolesť. Pomôžu aj historky z obdobia, keď bolo bábätkom vaše staršie dieťa, priblížite mu, že presne tak, ako sa teraz staráte o súrodenca, ste sa starali o neho.

Čas na maznanie

Aj staršie dieťa by malo vedieť, že za vami môže prísť kedykoľvek sa mu cnie. Čas na maznanie je preňho dôležitý, pretožo často vidí, ako nežne sa správate k bäbätku. A ono si pýta to isté. Počas dňa si nájdite pár minút, kedy budete len so starším dieťaťom, venujete mu všetku pozornosť a nič vás nebude obmedzovať. A najmä nie bábätko.

Nezľahčujte to

Dieťa sa bojí, trápi, chce vašu pozornosť, nevie, čo mu nová situácia prinesie. Nie je na mieste, ak príde s obavami za vami, aby ste jeho pocity zľahčovali. Vety ako: „Nesmieš to takto brať“ alebo „Prečo si taký zlý“ nie sú na mieste. Aj nepríjemné poznámky na adresu súrodenca pramenia zo strachu. Ak ho vždy „odbijete“ nejakou všeobecnou frázou, nemá prečo nadobudnúť pocit, že ho máte rovnako rada ako pred príchodom bábätka. Vždy ho vypočujte, uistite o vašej láske a takisto mu opíšte situáciu, ktorá zrazu nastala.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tehotenstvo, tehotná žena, menštruácia

Menštruácia ovplyvňuje našu plodnosť. Čítajte, ako

20.03.2017 11:00

Aktuálna štúdia ukázala, že čas prvej menštruácie má vplyv na plodnosť žien.

rodina, príbuzní, babka, vnučka, puzzle, hra

Ako sa vyhnúť opakovaniu rodičovských chýb? Je to vôbec možné?

18.03.2017 08:00

Sme naozaj slobodní v tom, aby sme sa stali takým človekom, akým chceme byť?

tínedžer, výchova

Tínedžer v dome nemusí byť postrachom

17.03.2017 09:30

Osvojte si zásady zvládania tínežera. A spolunažívanie môže prebiehať v relatívnom mieri.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

Nemecké diaľnice od roku 2019 spoplatnia

24.03.2017 11:06

Vodiči osobných áut budú musieť od roku 2019 platiť za jazdu na nemeckých diaľniciach. O zavedení mýta rozhodol Spolkový snem.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.