Návyky a zásady pre správne písanie, sedenie i osvetlenie

Čo urobiť, aby dieťa správne písalo? Základom je viesť deti k dodržiavaniu určitých návykov.

16.09.2013 15:30
školáčka, písanie, škola Foto:
Pre úspešné písanie je dôležitá motivácia dieťaťa.
debata (1)

Písacie návyky si vytvára už pri prvých pokusoch o písanie. Dlhoročná prax potvrdzuje, že zafixované zlé návyky sa ťažko odstraňujú a niekedy sa ich nepodarí odstrániť vôbec. Ide napríklad o zlé držanie písacích potrieb. Zásady správneho písania sa tiež upevňujú v materskej škole a neskôr na základnej škole.

Uvoľnenie ruky, vhodná výška nábytku a z toho vyplývajúce správne sedenie i držanie písacích potrieb sú dôležitým predpokladom na budúce úspešné písanie.

Pre úspešné písanie je dôležitá motivácia dieťaťa k tejto činnosti. Radostný prístup k písaniu je základom úspechu.

Správne sedenie

Pre správne sedenie je dôležitá vhodná veľkosť nábytku, ktorá dieťaťu zaistí pohodlné sedenie na celej stoličke s tým spojenú stabilitu. Pre žiakov mladšieho školského veku sa odporúčajú lavice, ktoré sa dajú polohovať. Inak je možné orientovať sa priemernou výškou prváka, ktorá je približne 120 cm. Pre správne sedenie je dôležité, aby obe chodidlá boli celou plochou opreté o podlahu.

Uvoľnenie ruky

Prvé uvoľnenie ruky sa odporúča už pred samotným začiatkom písania, ale učíme dieťa uvoľňovať ruku aj v jeho priebehu. Deti majú v obľube rôzne riekanky, ktorými je pohyb ruky sprevádzaný.

Napríklad krúženie zápästím sa môže sprevádzať riekankou: „Tancuje, tancuje mačička, (dieťa krúži zápästím oboma rukami proti sebe) točí sa jej suknička (dieťa krúži zápästím oboma rukami od seba).“

Okrem zápästia precvičujeme i uvoľňovanie celej ruky. Dôležité je aj precvičovanie prstov – napríklad naznačením dažďa pohybom prstov súbežne s pohybom celých paží zhora nadol.

Držanie písacích potrieb

Správne uchopenie písacej potreby je palcom a prostredníkom. Palec sa opiera bruškom a prostredník pero podopiera. Ukazovák je položený ľahko zhora. Pre toto položenie je možné dieťa motivovať sypaním kuriatkam, čo znamená, že nasypeme zrniečka a kuriatka zobú (deti zdvíhajú ukazovák a napodobňujú zobanie kuriatok). Je dôležité, aby boli prsty pokrčené, ale nie prehnuté. Prehnutý ukazovák znamená príliš veľký tlak na písacie potreby.

Natočenie zošita – papiera

Sklon písacej plochy ovplyvňuje aj sklon písma. Správne natočenie je u prvákov smerom vľavo tak, aby pravý roh smeroval doľava nahor. U ľavákov je to naopak, ale tu natočenie nie je podmienkou, pokiaľ žiakovi vyhovuje mať riadky vodorovne, rešpektujme to.

Vhodné osvetlenie

Aby si dieťa pri písaní netienilo, znamená, že svetlo dopadá na písaciu plochu u pravákov zľava a u ľavákov z pravej strany. Svetlo by nemalo byť príliš intenzívne, aby dieťa neoslňovalo alebo mu nepoškodilo zrak.

Primeraná doba, počas ktorej dieťa píše

Doba písania by nemala v počiatku školskej dochádzky presahovať 10 minút (v predpísaných písankách formátu A5 sú to 4 riadky). S postupom školskej dochádzky a vekom dieťaťa sa doba písania úmerne zvyšuje. Túto dobu je tiež dôležité rešpektovať pri písaní domácich úloh.

Detský pracovný kútik

Voľba stola a stoličky a správne sedenie. Jedna z vecí, ktorá si zaslúži veľkú pozornosť, je spôsob sedenia dieťaťa. Správne sedenie je dôležité nielen pre efektívny nácvik písania, ale predovšetkým pre zdravý vývoj pohybového systému dieťaťa.

Nevhodné usporiadanie pracovného prostredia (nesprávna výšku nastavenia stola a stoličky) spolu s nesprávnym sedením môžu viesť k nesprávnemu držaniu tela a často k bolestiam chrbta a hlavy.

Pre zdravý vývoj je potrebné postupne učiť dieťa správnemu sedeniu a priebežne toto sedenie korigovať. Nohy sa opierajú celými chodidlami o podložku, kolená sú mierne od seba – asi na šírku dvoch pästičiek. Panva je mierne preklopená dopredu, chrbát vzpriamený a brada mierne zasunutá smerom ku krku. Pokiaľ dieťa pracuje pri stole, sledujeme, aby celý trup mierne naklonilo dopredu k doske, pričom jeho chrbtica bude vzpriamená – pozor na obľúbené „nahrbenie“.

Neoddeliteľnou súčasťou stoličky je tiež opierka na chrbát, ktorá siaha len pod lopatky dieťaťa. Vyššie operadlo nie je pre dieťa príliš vhodné, pretože zvádza ku kyfotickému držaniu chrbtice.

Keď dieťa sedí na celej stoličke, obe chodidlá sú celou plochou opreté o podlahu, päty sú pod kolenami. Dôležitá je aj vzdialenosť hlavy od podložky a vystretý chrbát.

Výber školskej tašky. Pre zdravý rast a správne držanie tela nie sú vhodné tašky, ktoré sa nosia cez jedno plece, preto odporúčame používanie batohov s dvomi popruhmi, ktoré zabezpečujú symetrické zaťaženie pohybového aparátu dieťaťa. Popruhy na pleciach by mali byť dostatočne široké, aby sa nezarezávali, ideálne je, pokiaľ sú anatomicky tvarované.

Nie je vhodné kupovať batohy, ktoré nemajú pevne vystužený chrbát, alebo batohy konštruované na šírku. Tieto typy batohov neumožnia vytvorenie správnej opory v oblasti bedrovej chrbtice. Odporúčame vyberať školskú tašku spoločne s dieťaťom, pretože tak môžeme najlepšie posúdiť, či daný typ veľkostne i proporčne zodpovedá. Dôležitým kritériom je, či sa dieťa pri nosení batohu cíti pohodlne.

Vhodné osvetlenie. Veľmi dôležitá je pri písaní aj očná pohoda. Na tej sa veľkou mierou podieľa osvetlenie stola dieťaťa. Je potrebné dbať na niekoľko základných podmienok správneho osvetlenia: svetlo nesmie oslňovať, rozhranie medzi svetlom a tieňom musí byť plynulé a dieťa si nesmie pri čítaní tieniť.

Zdroj: ako-spravne-pisat.sk

1 debata chyba
Viac na túto tému: #sedenie #škola #písanie #detská izba #osvetlenie

+ Choďte sa prejsť na chvíľu do prírody, čerstvý vzduch vám urobí dobre.
Môžete mať svoj názor, len ho musíte...

+ Vysušené a popraskané ruky riešte s dermatológom, pomôže vám.
V tíme dokážete viac ako sami, porozmýšľajte nad...