Päťkrát so škvrnami preč! Ako ľahko odstránite fľaky na šatách

Poznáte to dobre. Ani neviete ako a na šatách máte fľak. Víno, olej či dokonca atrament zo školského pera. Ako s nimi naložiť?

upratovanie, čistenie
Na škvrny treba ísť s rozumom. A niekedy aj s domácimi trikmi.
Autor:

Drogérie sú síce už plné vychytávok, ktoré by mali pomôcť, ale čo ak žiadnu práve doma nemáte. Pri škvrnách sa počíta každá sekunda. Je totiž dobré podchytiť ich čo najskôr, tak sa ich zbavíte najefektívnejšie. Vyskúšať môžete teda aj nasledovné.

Atrament

Fľak od atramentu pomôže vyčistiť dezinfekčný gél na ruky. Nalejte ho na škvrnu a nechajte pôsobiť 60 sekúnd. Následne dôkladne vymyte vodou, ale nedrhnite samotnú škvrnu. Pomôcť môže aj lak na vlasy.

Olej

Na olejový fľak veľmi rýchlo nasypte sódu bikarbónu. Nechajte prášok nasať olejovú emulziu a odstráňte ho na sucho. Následne šaty normálne vyperte.

Rúž

Škvrny od rúžu pomôže zmazať chlebová striedka. Potrebujete biely chlieb. Jeho striedku trochu stlačte a vytvorte tak pevnejšiu hmotu, ktorou škvrnu vyčistíte ako keby ste gumovali písmená na papieri.

Tráva

Najmä detské nohavice sú často plné fľakov od trávy. Čo najčerstvejšie škvrny pomôže vymazať citrónová šťava a soľ. Na škvrnu nakvapkajte šťavu a posypte miesto soľou. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne pod vodou dôkladne preperte.

Červené víno

Pomôže zmes jablčného octu, vody a mydla. Zmiešajte lyžičky octu s lyžicou tekutého mydla a dvoma šálkami vody. Týmto roztokom vyčistite škvrny.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.