Áno, či nie? Treba nové veci pred nosením oprať?

Je nutné nové oblečenie pred prvým nosením oprať? Aké riziká číhajú v látkach, ktoré nám obopínajú nohy, brucho alebo prsia?

práčka - pranie - domáce práce - ako šetriť energiu pri praní
Prať nové veci sa jednoznačne vyplatí.
Autor:

Odpoveď je celkom jasná

Áno, novokúpené oblečenie by sme pred nosením mali jednoznačne vyprať. Pri výrobe sa totiž používajú rôzne chemické látky. V novom oblečení môžu byť prítomné, a ľahko sa dostať cez kožu do tela. Nebezpečné je to predovšetkým v prípade, že ide o oblečenie, ktoré nosíme priamo na koži, napríklad nohavice, tričká alebo spodná bielizeň. Odozvou môže byť alergická reakcia. Imunitný systém „spozornie“ a proti votrelcovi vyvinie obranné látky.

Označenie je dôležité

Ešte predtým, ako odstrihnete visačku z nového svetra či blúzky, aby vás pri nosení neiritovala (zvlášť, ak je neprimerane veľká), prečítajte si, čo vám výrobcovia odkazujú a na čo vás upozorňujú. Dôležité sú informácie typu „prať oddelene“ alebo „púšťa farbu“. Takýto materiál pravdepodobne reaguje s farbivami, ktoré sa môžu absorbovať na naše telo. Odkazy typu „nekrčivé“ či „ľahká údržba“ poukazujú na to, že látka bola chemicky upravovaná.

Neriaďte sa čuchom

Oblečenie by sa malo čistiť pred prvým nosením aj v prípade, že „nevonia chemicky“. Kto si chce byť istý, spolieha sa na oblečenie zo second-handu. To bolo už totiž toľkokrát prané, že z neho boli chemické látky už dávno odstránené.

Čítajte viac o nápadoch

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.