Zlozvykom stop! Krása si zaslúži správny prístup

Starostlivosti o zovňajšok zvyknú mnohé ženy venovať hodiny, ale pritom dookola opakujú aj chyby, ktoré škodia pleti či vlasom. Na čo si dať pozor?

žena, líčenie
Čistenie pleti by malo byť jednou zo základných mantier večernej hygieny.
Autor:

Napriek výraznej osvete v oblasti ženskej krásy sa mnoho dám nevie zbaviť zlozvykov, ktoré si so sebou nesú z obdobia dospievania či mladosti. Či už je reč o pokožke, ktorú trápime zbytočnými nánosmi mejkapu a nedostatkom hygieny, alebo o korune krásy, pri ktorej sa zase zabúdame sústreďovať na ochranu vlasov, ošemetných situácií je viac ako dosť.

Mladosť – pochabosť. Vypýta si daň

Práve čas dospievania vytvára v ženách prvé zvyky a rituály, ktoré súvisia so starostlivosťou o zovňajšok. Malé dievčatá sa síce rady líčia pred zrkadlom, no mama im vždy šminky pred spaním umyje. V staršom veku, keď už je líčenie súčasťou príprav na diskotéku, rande či dokonca súčasťou školského dňa, mnohé na odličovanie zabúdajú. Zvyčajne k umytiu tváre, zvyškov maskary či mejkapu dochádza až na druhý deň ráno. Mladá pleť síce takýto rytmus zvláda jednoduchšie, ale to neznamená, že si ho nepamätá.

Čistenie pleti by malo byť jednou zo základných mantier večernej hygieny. Zvyšky mejkapu, ale tiež nečistoty, s ktorými prichádza pokožka do styku počas dňa, upchávajú póry a spôsobujú, že zanesená pleť nedýcha, pôsobí unavene a zašednuto. Pri problémovej pokožke sa zvyšuje tendencia na tvorbu vyrážok, citlivá pleť sčervenie a tvoria sa na nej suché fľaky. Pravidelná hygiena pokožky by však mala byť jemná a šetrná. Pri pílingoch, ktoré odborníci odporúčajú maximálne dvakrát týždenne, je potrebná ešte väčšia opatrnosť.

Tvár ako od oleja? Dnes už treba krém

Veľkou chybou je tiež nedostatočná hydratácia a regenerácia. Zaujímavý pohľad na problematiku má britská kozmetička Linda Meredith, rozhovor s ktorou si môžete prečítať na predchádzajúcich dvoch stranách. Podľa nej ženy zo strednej Európy podceňujú používanie nočných krémov a hydratačných báz, pretože ide o akýsi podvedomý odkaz predchádzajúcich generácií. Odvolávala sa na filozofiu kozmetičky Eve Lomovej, pôvodne Eve Lacikovej, ktorá v roku 1968 emigrovala z bývalého Československa a vytvorila vlastnú líniu veľmi úspešnej kozmetiky. „Hovorila o tom, že sa o pokožku staráme až príliš a tým ju oslabujeme. Ale myslím si, že jej filozofia mala základ práve v tom, odkiaľ pochádzala,“ uviedla Meredith pre magazín MiA.

„V týchto končinách ste vždy jedávali veľa bravčového a pokožka produkovala veľa oleja, premastňovala sa. Je logické, že videla problém v tom, ak si žena nanáša na noc krém. Tunajšie ženy by sa pred pár desaťročiami budili ráno s tvárou lesklou ako od oleja, ak by to robili. Je to vec výchovy, odkazu, ktorý odovzdáva mama svojej dcére a ona zase svojej dcére,“ vysvetlila britská odborníčka. „Lenže časy sa menia. Aj tunajšie zvyklosti a jedálny lístok. Myslím, že aj slovenské ženy to už začínajú chápať. No ešte chvíľu potrvá, kým sa takáto starostlivosť stane pre ne automatickou,“ komentovala Linda Meredith.

VLASY

Kým umývanie vlasov je vo všeobecnosti skôr neškodná vec (pokiaľ nesiahnete po nekvalitnom prípravku), horšie to býva so sušením a s úpravou. Práve pri nich dostáva korunu krásy zabrať. Na čo dať pozor?
1. Vysoká teplota pri fénovaní vlasom škodí. Namierte fén na ruku, ak je prúd vzduchu príjemný na pokožku, bude vhodný aj na vlasy. Napriek tomu ich nefénujte z tesnej blízkosti.
2. Nečešte mokré vlasy – vtedy sú totiž najkrehkejšie a ľahko poškodíte ich štruktúru. Po umytí vlasy zabaľte do uteráka a po pár minútach ich jemne uterákom presušte. Na oddelenie prameňov použite prsty.
3. Stylingové prehrešky spočívajú predovšetkým v použití priveľa prípravkov a opakovaní jedného účesu. Vlasom neprospieva, ak ich každé ráno zviažete do chvosta, ale ani to, ak ich denne žehlíte a vyrovnávate. Potrebujú pauzu, rovnako ako by ste ich raz týždenne mali odmeniť regeneračnou kúrou v podobe masky či zábalu.

PLEŤ

Líčenie či odličovanie, čistenie – kde robíme najviac chýb?
1. Nesprávne či nedostatočné čistenie pokožky je veľkým problémom. Pleť by ste mali odlíčiť jemným prípravkom a následne ju tonizovať pleťovou či micelárnou vodou. Vyhýbať sa nemusíte ani čistiacim penivým emulziám, ktoré sa používajú v spojení s vodou. Na oči však treba použiť jemné a špecifikované produkty.
2. Nedostatok ochrany – aj počas menej teplých dní by ste nemali zabúdať na prípravky s ochranným faktorom. Dnes už sú na trhu bázy, hydratačné krémy či krycie prípravky s dostatočným OF na jarné či jesenné počasie.
3. Zlá diagnostika – ak nepoznáte vlastnú pokožku, často na ňu opakovane dávate prípravky, ktoré nemajú žiaden efekt, ba dokonca jej môžu škodiť. Základom pre každú pleť je hydratácia a potrebuje ju rovnako suchá pokožka ako koža so sklonom k mastneniu – ide však o správny výber.

LÍČENIE

Dať tvári novú podobu pomocou líčidiel je síce jedna vec, ale dbať pri tom na správny postup je vec druhá. Na čo si dať špeciálne pozor?
1. Používanie dráždivých líčidiel – najmä lacnejšie produkty sú často diskutabilné, pretože nemusia pleti spraviť najlepšiu službu. Hoci dnes je už kontrola výrobných procesov kozmetických značiek vysoká, stále treba vyberať starostlivo. Najmä ak máte citlivú pleť.
2. Nesprávna hygiena pri nanášaní – či už používate hubku na mejkap, alebo štetec na púder, nezabúdajte, že ich treba pravidelne meniť. Štetinky či mäkká pena sú totiž miestom, kde sa ľahko usadia baktérie a tie potom spôsobujú pri kontakte s pokožkou jej podráždenie či znečistenie. Platí tiež, že treba dávať pozor na trvanlivosť produktov. Vyznačená je na obaloch.

Článok vyšiel v ženskej prílohe Pravdy – v magazíne MiA.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Moderátorka Soňa Müllerová.

Müllerová, Kmotríková či Rakovská - ako zvládajú módu mimo kamier?

23.03.2017 07:00

Keď zasadnú do moderátorského kresla, alebo sa postavia pred televízne kamery, zväčša vyzerajú tip top.

Modelka na prehliadke značky Versace - v kolekcii jar-leto 2017.

Vybrať si len jednu bundu na jar? Toto je 7 tipov na športový hit

22.03.2017 07:00

Športu zdar, outdoorovému odevu tiež! Akoby sa na tom zhodli dizajnéri, keď tvorili odevy na jarnú sezónu.

Zdobené košele v pánskom štýle

Pánska košeľa na dámsku nôtu! Máme 9 tipov na hit jarného šatníka

21.03.2017 12:00

Nová revolúcia v znamení košieľ! Kus odevu, ktorý hral prím skôr v pánskom šatníku, boduje tentoraz aj u nežného pohlavia.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

Nemecké diaľnice od roku 2019 spoplatnia

24.03.2017 11:06

Vodiči osobných áut budú musieť od roku 2019 platiť za jazdu na nemeckých diaľniciach. O zavedení mýta rozhodol Spolkový snem.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.