Barbie oslavuje už 58. narodeniny. Zmenil sa jej vzhľad, ale aj predaj

Bábika Barbie oslavuje 58. narodeniny. Jej postava za tú dobu prešla vývojom od dlhonohej blondínky k hračke s rôznymi odtieňmi pleti, druhmi účesov a oblečenia aj s rôznymi telesnými proporciami.

Barbie, bábika
Bábika Barbie má mnoho podôb.
Autor:

Dostať ju v 150 krajinách a každú sekundu sa údajne predajú tri kusy tejto hračky. Záujem o ňu však v poslednej dobe kolíše. Barbie sa stala inšpiráciou pre mnoho piesní i filmov. Výber úspešných seriálov uvedie stanice Minimax počas celého marca, keď kultová hračka oslavuje narodeniny.

Reportáž z výstavy Barbie v Paríži

Globálny predaj amerického výrobcu hračiek Mattel, kam patria značky Barbie alebo autíčka Hot Wheel, sa vlani vo štvrtom štvrťroku znížil o sedem percent. Predaj bábik Barbie pritom v predchádzajúcich troch štvrťrokoch rástol. Počet predaných bábik v prvom roku od uvedenia na trh predstavoval 350 000 kusov. Dnes sa odhady pohybujú v rádoch miliárd.

Barbie má dnes vlastnú facebookovú stránku a stala sa popkultúrnym fenoménom. Pred dvoma rokmi sa prvýkrát v komerčnej reklame na Barbie objavil chlapec. A Barbie prešla vlani zásadnou zmenou, má nové tvary tela a zastupuje viac etnických skupín. Bábiky tak majú osloviť širšie demografické spektrum.

Takto vyzerala celkom prvá Barbie, ktorá uzrela svetlo sveta
v marci 1959.
Takto vyzerala celkom prvá Barbie, ktorá uzrela svetlo sveta v marci 1959.
Autor: BARBIE

Postavičku vytvorila podnikateľka Ruth Handlerová spoločne s dizajnérom Jackom Ryanom a pomenovala ju po svojej dcére. Prvá Barbie bola uvedená na trh 9. marca 1959 a vyrábala sa v dvoch variantoch, ako blondínka a brunetka, vždy oblečená do pruhovaného, ​​čiernobieleho plaveckého úboru. Handlerová sa inšpirovala nemeckou bábikou Bild Lilli, čo viedlo k súdnemu sporu. Nakoniec sa celá záležitosť uzavrela, keď americká spoločnosť zakúpila patentové práva na výrobu nemeckej bábiky. Práve v Nemecku má Barbie veľké obdivovateľov. Jednou z nich je Bettina Dorfmannová, ktorá je so svojimi 15 000 ‚barbinami‘ zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako držiteľka ich najobsiahlejšej zbierky.

Barbie si za svoj život obliekla takmer miliardu rôznych druhov šiat od slávnych návrhárov ako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. Jej životný druh Ken Carson bol vyrobený v roku 1961. Keď hračkárska spoločnosť oznámila v roku 2004 ich rozchod, informovali o tom médiá na celom svete. Po siedmich rokoch sa pár dal opäť dokopy. Mimo Kena obsahuje rodina blonďavej bábiky takmer dve desiatky rodinných príslušníkov a vyše 40 domácich maznáčikov.

Vzhľadu svetoznámej plastové bábiky dosiahla vďaka plastickej chirurgii kalifornská modelka Blondie Bennett, ktorá si zarába predajom fotiek, na ktorých pózuje ako Barbie. Ľudských dvojníkov má aj Ken. Najznámejším z nich je Brazílčan Rodrigo Alves. Premena na vysnívaného opáleného svalovca mu trvala takmer desať rokov a svoje telo si nechal poistiť na milión britských libier.

Na východe Európy však bábike Barbie hrozí zákaz. Tímy psychológov a špecializované laboratóriá majú v Rusku a v niektorých susedných krajinách analyzovať hračky, ktoré môžu poškodiť detskú psychiku alebo „vyvolať záujem o sex“. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy zrejme pozornosti kontrolórov neujde ani Barbie, ktorá vraj môže u detí vyvolať komplexy.

Moderátorka Soňa Müllerová.

Müllerová, Kmotríková či Rakovská - ako zvládajú módu mimo kamier?

23.03.2017 07:00

Keď zasadnú do moderátorského kresla, alebo sa postavia pred televízne kamery, zväčša vyzerajú tip top.

Modelka na prehliadke značky Versace - v kolekcii jar-leto 2017.

Vybrať si len jednu bundu na jar? Toto je 7 tipov na športový hit

22.03.2017 07:00

Športu zdar, outdoorovému odevu tiež! Akoby sa na tom zhodli dizajnéri, keď tvorili odevy na jarnú sezónu.

Zdobené košele v pánskom štýle

Pánska košeľa na dámsku nôtu! Máme 9 tipov na hit jarného šatníka

21.03.2017 12:00

Nová revolúcia v znamení košieľ! Kus odevu, ktorý hral prím skôr v pánskom šatníku, boduje tentoraz aj u nežného pohlavia.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

Nemecké diaľnice od roku 2019 spoplatnia

24.03.2017 11:06

Vodiči osobných áut budú musieť od roku 2019 platiť za jazdu na nemeckých diaľniciach. O zavedení mýta rozhodol Spolkový snem.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.