Hlavné znaky stresu v práci? Na čo si treba dať pozor

Mať zamestnanie je v dnešnej dobe dôležité. Ale ak v ňom prežívame najmä stres a blížime sa k psychickému vyhoreniu, niečo treba zmeniť.

žena, stres, knihy, krik, učenie
Ako zvládnuť nápor stresu v práci?
Autor:

Odborníci varujú predtým, že negatívne dôsledky práce môžu viesť až ku kolapsu a tiež výrazne ohrozujú fyzické zdravie. Dôvodom je totiž stres, ktorý vplýva takmer na všetko v našom tele. Ak sa v práci trápime, sme pod permanentným tlakom, alebo v konflikte s okolím, môže sa to podpísať na bezsenných nociach a túžbe uvoľniť sa pomocou alkoholu alebo jedla.

Už asi tušíte, kam to smeruje následne. Nezdravá životospráva vedie k problémom s trávením, ohrozeniu kardiovaskulárneho systému, zvýšeniu cukru v krvi a u žien napríklad aj k neplodnosti.

Vážne, ba dokonca často vážnejšie, však dokážu byť psychické následky. Neschopnosť sústrediť sa, výbušnosť, hnev na blízkych či úplné psychické vyčerpanie. Ak začínate na sebe pozorovať niektoré z uvedených znakov a zároveň máte pocit, že práce je pre vás utrpením, mali by ste podniknúť čo najskôr kroky pre zmenu.

Pomôcť v tomto smere môže nielen samotné uvedomenie si situácie, ale aj služba psychológa či kouča, ktorý vám pomôže určiť si priority a zároveň ukáže spôsob, ako reagovať na stres či profesionálny ná­por.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
pracujúca žena, počítač, káva

Príbeh: Čo si tu bez vás počneme?

11.03.2017 14:00

Iveta patrila vždy k verným zamestnancom. Práca sekretárky jej síce prišla občas ako poriadna rutina, ale ako hovorievala jej mama: "Zvyknúť sa dá na všetko, Ivetka!"

muž, telefón, strach

Nestraťte hlavu v mladom kolektíve. Vek môže byť výhoda

10.03.2017 13:00

Kalendár ukázal výročie - pracujete tu už dvadsať rokov. Obzriete sa okolo a na stoličkách sedia ženy a muži mladší o celú generáciu. Ako fungovať v kolektíve, kde začala prevládať „omladina“?

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať

Viete, koľko baktérií je vo vašej kancelárii? Je to pekný humus!

20.02.2017 07:00

Pracovisko je hniezdom všemožných baktérií. Tvrdí to aspoň spoločnosť Hassle.com, ktorá urobila prieskum a jeho výsledky posunula médiám.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, brexit, protest

Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

25.03.2017 17:33

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie.