Štíhlejšie ženy vo výhode? Prácu vraj dostanú ľahšie, tvrdí štúdia

Ak máte o pár kíl menej a pôsobíte na ľudí ako štíhlejšia osoba, máte šancu získať zamestnanie skôr ako plnšie typy.

pracovný pohovor, šéfka
Štíhlejšie ženy vraj dostanú zamestnanie jednoduchšie.
Autor:

Tvrdia to aspoň výsledky štúdie, ktorú na stránkach Journals.plos.org, publikovala skupina pod vedením Dennisa Nicksona. Prieskum prebehol tak, že vzorke vybraných opýtaných osôb boli predložené fotografie niekoľkých typov žien a mužov. Tí boli počítačovo upravení, takže jedna žena vyzerala na fotografii štíhlejšia a rovnakej tvári následne pridali na ďalšom zábere na rozmeroch a vyzerala plnšie a kyprejšie.

Najviac ľudí sa rozhodlo pre ženu so štíhlejším výzorom, pričom však pri mužoch bolo toto rozhodovanie opačné. Tam zase zvíťazili muži, ktorí vyzerali na fotografii plnšie. Tvorcovia tvrdia, že výsledky odrážajú, aká veľká miera nerovnosti a znevýhodnenia stále panuje voči ženám na pracoviskách vo Veľkej Británii. Práve tam totiž prieskum prebehol. Dá sa však predpokladať, že podobné výsledky by ukázali aj iné krajiny.

U žien môže byť výzor celkovo na príťaž a môže byť zdrojom toho, že prídu o možnosť zamestnania, hoci spĺňajú všetky vedomostné a odborné požiadavky. To tvrdí ďalšia štúdia, na ktorú sa odvoláva britský Daily Mail. Z nej vyplýva, že na pohovore mnohí budúci zamestnávatelia hodnotia napríklad manikúru či účes. Dokonca si vytvárajú isté stereotypné predpoklady o tých, ktorí pred nimi sedia. Napríklad ženy so zničenými končekmi vlasov vnímajú mnohí zamestnávatelia ako lenivé, kým napríklad príliš veľa maskary, alebo očnej linky dodáva „povesť“ večierkovej kráľovnej.

Zaujímavé však je, že podobne uvažujú zamestnávatelia prevažne pri nežnom pohlaví. Na mužov nie sú takí nároční.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.