Čo len si dať na raňajky...? Aj vy máte túto dilemu?

Doteraz ste neraňajkovali, ale mienite to napraviť. Pýtate sa však: "čo?! si mám na raňajky pripraviť, aby ma na dlho zasýtili?

ovsené vločky
Aj ovsené vločky sú zdravé raňajky.
Autor:

Raňajky sú nebezpečné!

O raňajkách sa dlho tradovalo, že ide o najdôležitejšie jedlo dňa. Dnes odborník na výživu tento výrok obrátil o 180 stupňov. Tvrdí opak: Raňajky sú nebezpečné. Volá sa tak kniha biochemika Terencea Kealeyho, ktorému bola diagnostikovaná cukrovka druhého typu, preto obzvlášť venoval pozornosť hladine cukru v krvi. Pritom spozoroval, že sa mu nebezpečne zvýši predovšetkým po raňajkách. Len čo ich vynechal, zistil, že jeho hladina glukózy ostala v norme.

Chceli predať vločky

Odvtedy upozorňuje na fakt, že raňajky môžu viesť k inzulínovej rezistencii a tým viesť k ochoreniam ako je obezita, vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Napokon, Kealey tiež tvrdí, že všetky výskumy o dôležitosti raňajok sú na objednávku potravinárskeho priemyslu. „Chceli predať svoje raňajkové ovsené vločky, nič viac.“

Čítajte viac o raňajkách

Ktoré raňajky sú zdravé?

Ostatní odborníci na výživu však s tvrdením Kealeyho nesúhlasia. Raňajky podľa nich nie sú také zlé. V prvom rade nie sú ale dôležitejším jedlom dňa ako obed alebo večera. Každopádne dávajú možnosť dodať energiu nášmu telu už v skorých ranných hodinách. Či je to pre nás dobré, závisí od toho, čo raňajkujeme.

Raňajky, čo nič neprinesú

Sladené müsli na raňajky, žemľa s lekvárom alebo nutellou či croissant spôsobia rýchle zvýšenie cukru v krvi. To stimuluje inzulín, hladina cukru v krvi klesá rovnako rýchlo, ako rýchlo stúpla. Po krátkej dobe budete opäť cítiť hlad. Takéto raňajky samozrejme neprinesú nič pozitívne a spôsobia, že neskôr viac jeme, čo sa odzrkadlí aj na vašej váhe.

Vajíčko a celozrnné produkty

Určite lepšou alternatívou sú celozrnné produkty so zeleninou a k tomu volské oko. Alebo kombinácia paradajok, mozarelly a avokáda. Vaječné jedlá (omeleta, vajíčko na mäkko alebo volské oko) sú vo všeobecnosti bohaté na bielkoviny a nízkosacharidové. Aj čerstvé ovocie sa považuje za zdravé raňajky.

Aj ovsené vločky sú zdravé

Ovsené celozrnné vločky sú dobrým štartom do dňa. Namočte si ich ešte večer, aby vám v noci zmäkli. Ak ich ráno ochutíte škoricou alebo kardamonom a čerstvým ovocím, kvalitné raňajky máte na svete.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

strukoviny, bielkoviny

Čo skrývajú strukoviny. A ako proti nadúvaniu z nich?

19.02.2017 14:00

Strukoviny sú z pohľadu pomeru jednotlivých zložiek výživy veľmi zdravou potravinou. Ich spotreba na Slovensku je stále ešte nízka, aj napriek tradícii.

jedlo, zelenina, zdravá strava

Láka vás nízkosacharidová diéta? Týchto potravín sa musíte zriecť

16.02.2017 09:00

Sacharidy sú kľúčovým slovom pri nízkosacharidovej diéte. Ako napovedá jej názov, množstvo sacharidov v strave sa snažíme minimalizovať, predovšetkým večer.

koláč, matcha

Čaj matcha pridajte do koláčov! Ich farba prekvapí

16.02.2017 07:00

Čaj matcha je v poslednom období obľúbeným životabudičom. Ale pozor! Nemusíte ho iba piť. Môžete ho pridať aj do koláčikov, ktorým prepožičia zaujímavú zelenú farbu. Ako na to?

Transpetrol

Transpetrol chce vybudovať nové nádrže na ropu

20.02.2017 14:07

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje Transpetrol vybudovať dve nové nádrže.

Pence, Kaine

USA žiadajú, aby Rusko plnilo svoje záväzky z Minska

20.02.2017 13:57

Spojené štáty nemenia pohľad na ukrajinskú krízu, povedal americký viceprezident Mike Pence.

deti, školy, krúžky, aktivity, futbal, šport, školáci

Vzdelávacie poukazy budú nahradené príspevkami

20.02.2017 13:30

Koniec vzdelávacích poukazov? Zrušenie poukážok, cez ktoré sa financujú krúžky a iné záujmové aktivity školákov, navrhuje ministerstvo školstva v novele zákona.

graf, počítač, kancelária, neziskovka, žena, sekretárka, čísla, účtovník,

Nemecký inštitút: Voľný obchod s Ruskom by prospel celej EÚ

20.02.2017 13:16

Zóna voľného obchodu medzi Európskou úniou, Ruskom a ďalšími štátmi eurázijského regiónu by priniesla ekonomické výhody.