Bezlepková strava automaticky neznamená stravu zdravšiu

Aj bez lepku môžte pripraviť pestré jedlo. Každé ráno treba myslieť na desiatu, ktorú je dobre pripraviť hneď ráno a nikdy nevychádzať bez pripraveného jedla.

zemiakové placky so syrom, celiakia, lepok
Zemiakové placky so syrom.
Autor:

Ovocie a zeleninu pripravíme vo forme ľahkej na konzumáciu – napríklad olúpané a nakrájané v škatuľke, ideálnou podobou je smoothie (rozmixované zmes ovocia a zeleniny vrátane slnečnicových, ľanových či sezamových semiačok).

Dobre poprežúvať a striedať potraviny

Pri konzumácii jedla treba všetko vždy riadne rozžuť. Potraviny treba striedať. Snažte sa neopakovať rovnaké jedlá 2-krát počas jedného dňa. Voľte rôzne druhy pečiva, ovocia, zeleniny. Myslite pozitívne a predstavujte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť.

Vhodná je zelenina a zemiaky

Jedným z najvhodnejších druhov bezlepkových potravín je surová zelenina (prakticky všetky druhy), tepelne upravená zelenina bez zahustenia, mrazená zelenina bez ďalších prísad, neochutené zeleninové šťavy, zeleninové pyré či pretlaky bez ďalších prísad alebo zahustené bezlepkovou múkou. No a veľmi vhodné sú zemiaky, zemiakový škrob, zemiaky varené, pečené, hranolčeky a čistá zemiaková kaša.

Vareškova poradňa

Skôr než začneme detoxikačný program, treba sa venovať úprave stravovacích zvyklostí. Ak je vaša súčasná strava postavená na jedlách z fast foodu, ráno neraňajkujete, nejete čerstvé ovocie a zeleninu, potom naozaj samotná detoxikácia či najkvalitnejšie doplnky stravy nestačia. A navyše bezlepková strava automaticky neznamená stravu zdravšiu (rôzne aditíva sú v lepkových i bezlepkových potravinách).

Čítajte viac o jedle

Bezlepková pochúťka: Zemiakové placky so syrom

Potrebujeme:
300 g olúpaných zemiakov, 2 vajcia, 100 g tvrdého syra, 2 PL kukuričného škrobu, petržlenová vňať, kukuričný škrob na posypanie, tuk na vyprážanie
Postup:
1. Pokrájané zemiaky vložíme do vriacej osolenej vody, uvaríme domäkka, scedíme a prelisujeme.
2. Pridáme jedno rozšľahané vajce, najemno nastrúhaný syr, škrob a nasekanú petržlenovú vňať, premiešame, utvoríme valček a necháme ho odstáť.
3. Na doske posypanej škrobom valček nakrájame na kolieska, ktoré namočíme v rozšľahanom vajci a usmažíme z oboch strán doružova.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

strukoviny, bielkoviny

Čo skrývajú strukoviny. A ako proti nadúvaniu z nich?

19.02.2017 14:00

Strukoviny sú z pohľadu pomeru jednotlivých zložiek výživy veľmi zdravou potravinou. Ich spotreba na Slovensku je stále ešte nízka, aj napriek tradícii.

ovsené vločky

Čo len si dať na raňajky...? Aj vy máte túto dilemu?

17.02.2017 07:00

Doteraz ste neraňajkovali, ale mienite to napraviť. Pýtate sa však: "čo?! si mám na raňajky pripraviť, aby ma na dlho zasýtili?

jedlo, zelenina, zdravá strava

Láka vás nízkosacharidová diéta? Týchto potravín sa musíte zriecť

16.02.2017 09:00

Sacharidy sú kľúčovým slovom pri nízkosacharidovej diéte. Ako napovedá jej názov, množstvo sacharidov v strave sa snažíme minimalizovať, predovšetkým večer.

Transpetrol

Transpetrol chce vybudovať nové nádrže na ropu

20.02.2017 14:07

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje Transpetrol vybudovať dve nové nádrže.

Pence, Kaine

USA žiadajú, aby Rusko plnilo svoje záväzky z Minska

20.02.2017 13:57

Spojené štáty nemenia pohľad na ukrajinskú krízu, povedal americký viceprezident Mike Pence.

deti, školy, krúžky, aktivity, futbal, šport, školáci

Vzdelávacie poukazy budú nahradené príspevkami

20.02.2017 13:30

Koniec vzdelávacích poukazov? Zrušenie poukážok, cez ktoré sa financujú krúžky a iné záujmové aktivity školákov, navrhuje ministerstvo školstva v novele zákona.

graf, počítač, kancelária, neziskovka, žena, sekretárka, čísla, účtovník,

Nemecký inštitút: Voľný obchod s Ruskom by prospel celej EÚ

20.02.2017 13:16

Zóna voľného obchodu medzi Európskou úniou, Ruskom a ďalšími štátmi eurázijského regiónu by priniesla ekonomické výhody.